Tauron: gdy bloki trafią do rezerwy interwencyjnej...

fot: Maciej Dorosiński

W ubiegłym roku Tauron Polska Energia otrzymał od kapituły konkursu "The Best Annual Report 2010" wyróżnienie za jakość skonsolidowanego sprawozdania finansowego zamieszczonego w raporcie spółki

fot: Maciej Dorosiński

Grupa Tauron, której wynik za pierwsze półrocze 2013 będzie o 190 mln zł gorszy z racji odpisu aktualizacyjnego dotyczącego nierentownych jednostek wytwórczych, może w przyszłości zmniejszyć odpis, jeżeli niektóre bloki trafią do tzw. rezerwy interwencyjnej.

O takiej możliwości poinformował we wtorek (9 lipca) dziennikarzy prezes grupy Tauron Dariusz Lubera. Zapowiedział, że po kolejnym półroczu - na przełomie roku 2013 i 2014 - Tauron ponownie przeprowadzi test dotyczący utraty wartości aktywów. To właśnie w wyniku takiego testu zdecydowano o odpisie aktualizacyjnym w pierwszym półroczu.

Na początku lipca Tauron poinformował, że wpływ tego odpisu na wynik netto w pierwszym półroczu 2013 r. wyniesie ok. 190 mln zł, a na EBITDA ok. 240 mln zł. Moc jednostek wytwórczych, których dotyczy odpis, to 1,2 tys. megawatów, z czego przeważająca część to bloki klasy 120 megawatów. Tauron liczy jednak, że co najmniej cztery, a maksymalnie nawet sześć takich bloków znajdzie się w tzw. rezerwie interwencyjnej. Wówczas wysokość odpisu może ulec zmianie.

6 czerwca tego roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozpoczęły postępowanie przetargowe na zakup usługi interwencyjnej rezerwy zimnej w trybie negocjacji z ogłoszeniem. Rozstrzygnięcie przetargu i zawarcie umów na świadczenie takiej usługi nastąpi jeszcze w tym roku, natomiast sama usługa będzie świadczona od 2016 r. Usługa interwencyjnej rezerwy zimnej to nowe świadczenie w katalogu usług systemowych.

- Składamy ofertę na cztery bloki, ale jest nawet wariant sześciu bloków 120 megawatów; rozstrzygnięcie przetargu będzie decydowało o ich stanie (...). Jeżeli trafią do rezerwy interwencyjnej, to oczywiście korekta (odpisu - red.) będzie w drugą stronę, bo bloki będą miały zapewnione pokrycie kosztów; jeżeli nie trafią do rezerwy - odpis utrzyma się - poinformował prezes Lubera.

Tłumaczył, że odpis jest wynikiem symulacji w pewnym horyzoncie czasowym kosztów ponoszonych na produkcję energii z bloków o mocy 120 megawatów w stosunku do przychodów, jakie można otrzymać na rynku za energię z tych bloków.

- Zgodnie z zasadami rachunkowości należy odpisać aktywa, jeżeli widać, że w pewnym horyzoncie czasowym nie będą one przynosiły korzyści; należy odpowiednio zmniejszyć ich wpływ na bilans, na kapitał - wskazał Lubera.

Przypomniał, że przedstawiciele grupy Tauron już wcześniej sygnalizowali możliwość wycofania niektórych bloków o mocy 120 megawatów, jeżeli sytuacja rynkowa nie poprawi się, lub bloki nie zostaną przekazane do tzw. do rezerwy interwencyjnej.

Lubera nie odpowiedział na pytanie, czy wobec dokonania odpisu Tauron zamknie drugi kwartał stratą czy zyskiem. Zaznaczył, że grupa celowo poinformowała o odpisie jeszcze przed zaplanowaną na 22 sierpnia publikacją wyników, by analitycy mogli stworzyć wiarygodną prognozę wyników firmy za drugi kwartał oraz całe pierwsze półrocze. Według prezesa, rynek odebrał informację o odpisie "dość neutralnie". "Spodziewano się, że to się wydarzy; nie było tąpnięcia" - powiedział Lubera.

Pytany o spadek sprzedaży energii w tym roku prezes potwierdził, że tegoroczne lato jest pod tym względem porównywalne z ubiegłorocznym z lekkim, kilkuprocentowym spadkiem. Jego zdaniem o ewentualnym ożywieniu będzie można mówić dopiero w czwartym kwartale roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.