Tauron: dofinansowanie do inwestycji w infrastrukturę

fot: ARC

Tauron jednoznacznie zdementował informacje podane w mediach

fot: ARC

Ponad 20 milionów zł to wartość dotacji, jaką pozyskał Tauron Dystrybucja na kolejne projekty inwestycyjne i modernizacyjne. Trzy nowe umowy na dofinansowanie zostały podpisane w piątek (8 września) w Ministerstwie Energii w Warszawie, a zakres dofinansowanych projektów obejmuje budowę i modernizację sieci elektroenergetycznej średniego i niskiego napięcia oraz kompleksową modernizacje rozdzielni sieciowych - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Taurona. 

Wartość całkowita dofinansowanych projektów zgodnie z zawartymi umowami opiewa na ok. 37 mln zł, pozyskane kwoty mają istotne znaczenie dla finansowania i realizacji inwestycji.

Z otrzymanych środków unijnych będą współfinansowane zadania związane z rozwojem i wdrażaniem inteligentnych systemów dystrybucji, działających na niskich i średnich poziomach napięcia oraz wsparcie budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych.

Pozyskane środki uzupełniają finansowanie planowych nakładów inwestycyjnych Grupy Tauron, które w obszarze dystrybucji energii wynoszą w 2017 r. 1,8 mld zł.

Podpisane umowy dotyczą wykonania zadań pozwalających na realizację koncepcji sieci inteligentnych w różnych obszarach geograficznych działania spółki. Na terenie województwa śląskiego będzie to modernizacja rozdzielni średniego napięcia w zakresie urządzeń łączeniowych i automatyki w stacjach rozdzielczych WN/SN i SN/SN, a w województwie opolskim i na terenie Podbeskidzia budowa i modernizacja sieci SN i nN.

Tauron Dystrybucja zawarł dotychczas już 22 umowy na dofinansowanie działań inwestycyjnych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 na kwotę dotacji przekraczającą 125 mln zł.

Wszystkie dofinansowane projekty wpisują się w kluczowe kierunki działań inwestycyjnych Taurona, jako Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Istotną kwestią jest też to, że dzięki realizacji projektów zostaną wdrożone  funkcjonalności sieci inteligentnej tzw. smart grid oraz nastąpi zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej oraz poprawa pewności zasilania odbiorców, a także zapewnienie warunków technicznych dla realizacji nowych przyłączeń, w tym możliwości przyłączenia odnawialnych źródeł energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.