Śląskie: Z ciepła dostarczanego przez Tauron Ciepło korzystało ponad 800 tysięcy mieszkańców regionu

fot: Maciej Dorosiński

W Polsce w 2019 r. problemy z odpowiednim ogrzaniem domu miało 4,2 proc. mieszkańców

fot: Maciej Dorosiński

W aglomeracji śląsko-dąbrowskiej zakończył się sezon grzewczy 2023/2024. Jak podał Tauron Ciepło, trwał on 234 dni. Podobnie jak w ubiegłym roku, spółka wyprodukowała ponad 7 mln GJ energii cieplnej. Z ciepła sieciowego dostarczanego przez Grupę korzysta ponad 800 tys. mieszkańców regionu.

- Od kilku lat nie wyznaczamy konkretnego terminu rozpoczęcia lub zakończenia sezonu grzewczego. Nasi odbiorcy sami decydują, kiedy ogrzewanie zostanie włączone lub wyłączone - wyjaśnia Marcin Staniszewski, prezes spółki Tauron Ciepło.

Spółka wyprodukowała w zakończonym właśnie sezonie ponad 7 mln GJ ciepła. W wyniku przyłączeń nowych budynków, moc cieplna dostarczana przez Tauron Ciepło w 2023 r. wzrosła o 30 MWt. W ramach likwidacji niskiej emisji, tylko w minionym roku, podłączono do sieci ciepłowniczej 111 budynków, do których dostarczanych jest 11 MWt. W całym Programie Likwidacji Niskiej Emisji, dzięki wsparciu z WFOSiGW, Tauron Ciepło podłączył 362 budynki, co daje łącznie 35 MWt ciepła z sieci. Dzięki temu, w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, dodatkowo około 10 tys. mieszkań korzysta z ciepła sieciowego.

- Zachęcamy do korzystania z ciepła sieciowego, jako najbardziej efektywnego i ekologicznego źródła ogrzewania w miastach. Działania związane z przyłączeniami nowych odbiorców do sieci ciepłowniczej prowadzimy u nas przez cały rok. Każde kolejne przyłączenie budynku oznacza mniej niskosprawnych pieców, co ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości powietrza w naszym regionie - dodaje prezes Marcin Staniszewski.

Warto pamiętać, że z ciepła sieciowego można korzystać przez cały rok - zarówno do celów ogrzewania mieszkań, jak i do ogrzewania wody sieciowej. Klienci Taurona, czyli przede wszystkim spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, samodzielnie decydują, jak długo trwa u nich sezon grzewczy.

Tauron zachęca do korzystania z ciepła sieciowego, jako najbardziej efektywnego i ekologicznego sposobu ogrzewania budynków wielorodzinnych w miastach. Zmiana przyzwyczajeń mieszkańców regionu przyczynia się do stopniowej poprawy jakości życia w województwie śląskim.

Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą elektrociepłownie: Zakład Wytwarzania Katowice, Zakład Wytwarzania Tychy, Zakład Wytwarzania Bielsko-Biała (EC1, EC2), Zakład Wytwarzania Cieszyn oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych.

Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład TAURON Ciepło - pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych - wynosi 1243 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie TAURON Ciepło wynosi 1100 km.

Poprzez ponad 5000 węzłów cieplnych, spółka dostarcza ciepło do 280 tys. gospodarstw domowych, czyli ponad 840 tys. mieszkańców. TAURON Ciepło obsługuje łącznie około 4000 klientów, ogrzewa ponad 10 000 budynków w aglomeracji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW sprzedaje hotel Różany Gaj w Gdyni. Cena to 25 mln złotych

Jastrzębska Spółka Węglowa ogłosiła kolejny przetarg na sprzedaż hotelu Różany Gaj w Gdyni. Pierwszy raz węglowa spółka chciała go sprzedać już dziesięć lat temu.

GPW jako infrastrukturalny fundament Metropolii GZM. Rola wody w rozwoju miast i biznesu

W dyskusjach o rozwoju gospodarczym Górnego Śląska i Zagłębia najczęściej mówi się o ulgach podatkowych, uzbrojeniu działek czy sieci dróg. Rzadko jednak zauważa się czynnik krytyczny, bez którego żadna fabryka, strefa ekonomiczna ani osiedle mieszkaniowe po prostu nie mają prawa działać: stały i masowy dostęp do wody. W aglomeracji o tak gęstej zabudowie i specyficznej hydrogeologii, kluczową rolę technologiczną odgrywa Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) S.A. w Katowicach – hurtowy dostawca, od którego zależy ciągłość funkcjonowania lokalnej gospodarki i samorządów.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

„OZE-sroze. Węgla nam trzeba”, czyli kabaret posła Matusiaka

Poseł Grzegorz Matusiak znów postanowił o sobie przypomnieć w niekonwencjonalny sposób. W mediach społecznościowych umieścił nieco kabaretowe nagranie, w którym przekonuje, że „OZE-sroze” i „węgla nam trzeba”. Chyba zapomniał o tym za czyich rządów najbardziej spadło wydobycie węgla i zbudowano najwięcej OZE w historii Polski.