Targi górnicze: ważna debata o przyszłości węgla

fot: Maciej Dorosiński

- Gdy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej, to priorytetem dla niej było zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienie się od dostaw zewnętrznych surowców energetycznych. Minęło kilkanaście lat i sytuacja jest całkowicie odwrotna. Unia robi wszystko, aby to uzależnienie wzrosło - mówi prezes GIPH Janusz Olszowski

fot: Maciej Dorosiński

„Węgiel w okresie transformacji energetycznej” - konferencja pod takim tytułem odbędzie się pierwszego dnia (29 sierpnia) Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017. Wydarzenie to organizuje Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa we współpracy  Europejskim Stowarzyszeniem Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL. Dyskusja ekspertów odbędzie się Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

Debata będzie dotyczyć przede wszystkim roli jaką węgiel odgrywa i może odgrywać w przyszłości w bilansowaniu i stabilizowaniu systemów energetycznych. Na pewno jednak w jej toku pojawią się także inne zagadnienia.

W gronie panelistów znajdą się: minister energii Krzysztof Tchórzewski lub wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, prezes GIPH i wiceprezydent EURACOAL Janusz Olszowski, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa prof. Stanisław Prusek oraz przewodniczący Komitetu ds. Polityki Klimatyczno-Energetycznej Krajowej Izby Gospodarczej Herbert Leopold Gabryś. W debacie wezmą udział także zagraniczni goście: Brian Ricketts z EURACOAL i Thosten Dierks z Niemieckiego Stowarzyszenie Przemysłu Węgla Brunatnego DEBRIV.

- Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce do dyskusji o przyszłości węgla niż Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017. To właśnie z serca Górnego Śląska musi popłynąć wyraźny sygnał, że węgiel jest potrzebny i jego rola nie tylko w polskiej, ale i w światowej energetyce jest znacząca. Targi to także doskonała okazja do zaprezentowania potencjału górnictwa, które stale się rozwija i jest coraz bardziej innowacyjne. W ten sposób możemy wyjść z kontrą do wszystkich tych, którzy uważają je za branżę schyłkową. Nic z tych rzeczy. Międzynarodowy charakter tego wydarzenia sprawia także, że możemy zjednoczyć środowisko skupione wokół przemysłu wydobywczego oraz powiązanych z nim innych dziedzin gospodarki. Już mówiłem, że koniecznością jest budowanie frontu na rzecz węgla. Tylko razem możemy się przeciwstawić absurdalnej polityce unijnych biurokratów, do których nie docierają rzeczowe argumenty. A musimy pamiętać, że węgiel jest najtańszym nośnikiem energii, a wytwarzanie energii w elektrowniach nim opalanych jest jedyną technologią w Europie, która oferuje ciągłe dostawy energii bez ryzyka geopolitycznego - stwierdza Janusz Olszowski, prezes GIPH i wiceprezydent EURACOAL. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.