Tak powstawała nowoczesna kopalnia

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Eksploatację z zastosowaniem techniki strugowej rozpoczęto w Bogdance w 2010 r. w oparciu o rozwiązania sprawdzone w górnictwie niemieckim. Wdrożenie tej techniki uznano za przedsięwzięcie o strategicznym znaczeniu dla rozwoju zakładu - ocenił Artur Dyczko, przewodniczący komitetu organizacyjnego seminarium "40 lat LW Bogdanka SA - 40 lat współpracy z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii AGH"

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Dzięki determinacji i konsekwencji Bogdanka to jedna z najbardziej nowoczesnych kopalń węgla kamiennego w Polsce i na świecie - stwierdził w rozmowie z Trybuną Górniczą Artur Dyczko przewodniczący komitetu organizacyjnego seminarium "40 lat LW Bogdanka SA - 40 lat współpracy z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii AGH".

"Innowacje kluczem do rozwoju" - tak brzmi hasło przewodnie seminarium, które już 11 grudnia odbędzie się w AGH. Wydaje się, że najlepiej oddaje ono drogę, którą przez cztery dekady przeszła kopalnia, która dziś jest stawiana przez wielu za wzór.
Te 40 lat to okres gruntownej restrukturyzacji technicznej, ekonomicznej, organizacyjnej i technologicznej oraz tworzenie podstaw wzrostu wydajności pracy i obniżenia kosztów. Dzięki determinacji i konsekwencji powstała jedna z najbardziej nowoczesnych kopalń węgla kamiennego w Polsce i na świecie. Aktualnie Bogdanka jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniającym się na tle branży osiąganymi wynikami finansowymi, wydajnością wydobycia oraz planami inwestycyjnymi, zakładającymi udostępnienie nowych złóż. Stała się też symbolem etosu pracy, troski o bezpieczeństwo pracy, środowisko naturalne i etycznych postępowań, słowem - jest przedsiębiorstwem odpowiedzialnym społecznie.

Wprowadzanie innowacji w Bogdance to m.in. efekt współpracy z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii AGH.
Na naszym seminarium te cztery dekady współpracy podsumują dziekan wydziału prof. Piotr Czaja oraz kierownik Katedry Górnictwa Podziemnego prof. Waldemar Korzeniowski. Na pewno zostaną zaprezentowane milowe kroki w rozwoju Bogdanki. Oczywiście na temat tej współpracy wypowiedzą się także przedstawiciele kopalni. Prezes Zbigniew Stopa przedstawi referat pt. "Bogdanka SA - poligon wsparcia dla innowacyjnych działań zmieniających górnictwo", a kierownik ruchu Pola Stefanów Mirosław Masiakiewicz zaprezentuje referat pt. "40 lat innowacji w LW Bogdanka - od pomysłu do realizacji".

Jeśli mówimy o krokach milowych, to na pewno ważne w historii Bogdanki było wprowadzenie techniki strugowej.
Eksploatację z zastosowaniem techniki strugowej rozpoczęto tam w 2010 r. w oparciu o rozwiązania sprawdzone w górnictwie niemieckim. Wdrożenie tej techniki uznano za przedsięwzięcie o strategicznym znaczeniu dla rozwoju zakładu. W ten sposób możliwa była ekonomiczna eksploatacja pokładów o grubości poniżej 1,6 m, co przełożyło się na powiększenie bazy zasobów przemysłowych węgla oraz poprawę jakości urobku poprzez ograniczenie ilości przybieranej skały płonnej ze stropu i spągu dzięki "czystemu" wybieraniu.

Seminarium
, organizowane przez Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH oraz Fundację dla Akademii Górniczo- Hutniczej, odbędzie się w krakowskiej uczelni 11 grudnia 2015 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.