węgiel

Lista artykułów

Spółka energetyczna będzie potrzebowała mniej węgla z kopalni. Chodzi o 1 mln ton

Lubelski Węgiel Bogdanka otrzymał pismo z informacją o zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel ze strony elektrowni należących do GK Enea. Chodzi o ok. 1,05 mln ton w tym roku. O piśmie otrzymanym od spółki Enea Trading LW Bogdanka poinformowała w komunikacie z 17 lipca. „Zarząd spółki Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. (dalej „Spółka”) informuje, iż w dniu 17.07.2023 r.

1617268588 lasvegas ak

Ameryka potrzebuje paliw kopalnych

Prowadzona w Stanach Zjednoczonych aktywna dekarbonizacja energetyki napotykała dotąd na sprzeciw ze strony stanów, które dominowały w wydobyciu węgla kamiennego. Na czele tego protestu stał senator Joe Manchin reprezentujący najbardziej górniczy stan węglowy Wyoming. Uważano to za rzecz naturalną, że broni on swoich wyborców. Z tego powodu, jego argumenty wspierające górnictwo

1548178606 china coal e

Chińska ekspansja węglowa

Z mniejszym, lub większym natężeniem trwa ona nieustannie. Na Zachodzie, jest niezrozumiała. Tym bardziej, że kraj ten zobowiązał się do całkowitego wycofania się z węglowego kierunku do 2060 r. I zamiast powoli zbliżać się od tego celu, czyni coś całkiem odwrotnego, co spotyka się z krytyką tak ekologów, jak i reprezentujących ich polityków Zachodu. Ponieważ, równie

Energetyka nie odbiera węgla? „Staramy się rozwiązać ten problem”

Górniczy związkowcy alarmują, że spółki energetyczne przestały odbierać zakontraktowany węgiel i ostrzegają, że kopalne wkrótce znów mogą znaleźć się na skraju upadłości. - Te problemy nie są zależne ani od energetyki, ani od branży górniczej. Staramy się sobie z nimi poradzić. Myślę że na dzisiaj sytuacja jest pod kontrolą – stwierdził w rozmowie z portalem

1613044764 pniowek dawid lach

Ruszyły cztery nowe ściany. Razem 1,7 mln t węgla do wybrania

W czerwcu br. w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono cztery ściany, których zasoby wynoszą 1,7 mln t węgla koksowego - poinformowała spółka w komunikacie. Dwie ściany uruchomiono w ruchu Zofiówka. Ściana F-1 eksploatowana będzie do maja 2024 r., a jej zasoby sięgają 600 tys. t. Druga ściana w Zofiówce – B-1 ma zasoby 250 tys. t i zakończy eksploatację w

Nowy cennik węgla w e-sklepie PGG. Spółka kusi promocjami

Nowe atrakcyjne ceny węgli w sortymencie orzech z wybranych kopalń obowiązują od poniedziałku, 10 lipca, w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. Tonę takiego węgla opałowego luzem kupić można teraz za 1200 zł a nawet 1100 zł, co oznacza istotną obniżkę o 270-370 zł/t - poinformowali przedstawiciele PGG w komunikacie. Z informacji wynika, że węgiel sortymentu orzech (o

Nadmiarowe dochody spółek węglowych mają być obciążone składką w wysokości 33 proc.

Nadmiarowe dochody spółek węglowych zostaną obciążone składką solidarnościową w wysokości 33 proc.; środki będą przeznaczone na sfinansowanie obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych - podała w poniedziałek, 10 lipca, kancelaria premiera. Kancelaria przekazała, że rząd przyjął w poniedziałek projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach

Węgla mamy sporo, ale…

Lato w pełni, ale zima nieubłaganie nadejdzie. Czy trzeba będzie znów importować węgiel? Na to i inne pytania w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka - Ludzie odpowie Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.  - Przede wszystkim gratuluję wyboru na kolejną kadencję przewodniczącego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, co z