transport

Lista artykułów

Pozytywna ocena dla programu Kolej plus

Rządowy program Kolej plus oceniam pozytywnie - powiedział PAP prezes fundacji ProKolej Jakub Majewski. Jak przypomniał, dotąd zapominano o lokalnych połączeniach kolejowych, które przecież zapewniają dostęp do głównej sieci kolejowej, również dla ludzi z mniejszych miejscowości. Program Kolej plus zakłada uzupełnienie lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej. Skierowany

Transport: Koleje Śląskie pojadą towarowymi liniami

Od 9 grudnia, wraz z nowym rozkładem jazdy, samorządowe Koleje Śląskie uruchomią nowe weekendowe połączenie z Gliwic przez Rybnik do Wisły. Pociągi pojadą nieużywanymi w ostatnich latach w ruchu pasażerskim liniami wiodącymi m.in. przez Knurów i Strumień. Przewoźnik nie wyklucza, że w dalszej perspektywie liczba pociągów na tej linii może się stopniowo zwiększać. Postuluje

Kolej: PKP Intercity zmienia termin otwarcia ofert w przetargu

PKP Intercity przesunęły na 16 listopada tego roku termin otwarcia ofert w przetargu na 12 nowych elektrycznych pociągów - wynika ze zmian w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Poprzedni termin złożenia ofert upływał 3 października br. Pod koniec sierpnia prezes spółki Marek Chraniuk powiedział PAP, że PKP Intercity liczą na to, że uda się rozstrzygnąć przetarg na

Kolej: smutna rocznica linii kolejowej przez Pyrzowice

Pięćdziesiąt cztery lata temu po raz ostatni pojechały pociągi pasażerskie całą trasą z Tarnowskich Gór przez Pyrzowice do Zawiercia. Odbudowa i elektryfikacja tej linii ma się zakończyć w 2022 r. Sobota 26 września 1964 r. była ostatnim dniem obowiązywania letniego rozkładu jazdy Polskich Kolei Państwowych. Przewidywał on cztery pary kursów na linii nr 182 łączącej

Śląskie: Metropolia chce wspólnego biletu z pociągami

Uruchomienia na początku 2019 r. wspólnego biletu autobusowo-tramwajowo-kolejowego chce Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Obecnie uzgadnia rozwiązania organizacyjne i informatyczne; planuje także modyfikację systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych. GZM powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej przez rząd

Transport: darmowa komunikacja w wielu polskich miastach

22 września przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji władze wielu polskich miast zapewniają darmową komunikację miejską. Organizowane są też liczne atrakcje promujące podróżowanie ekologiczne - piesze, na rowerze i komunikacją miejską. Przypadający w sobotę symboliczny Dzień bez Samochodu wieńczy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który rozpoczął

W ciągu dwóch lat barki wrócą na Odrę

- Mam nadzieję, że w ciągu dwóch lat barki wrócą na Odrę - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w czwartek, 20 września, podczas I Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu. Minister Gróbarczyk podkreślił, że słowa "żegluga śródlądowa" w nazwie kierowanego przez niego ministerstwa nie znalazły się przypadkiem. - Mamy po

Koleje Śląskie: zachęta dla studentów, 1 zł za bilet miesięczny

Bilet miesięczny za złotówkę zaoferują studentom pierwszych lat samorządowe Koleje Śląskie. Przewoźnik chce w ten sposób zachęcać młodych ludzi do przetestowania transportu kolejowego w regionie. W ub. roku z podobnej oferty skorzystały ponad 3 tys. osób. Jak poinformowała we wtorek, 18 września, rzeczniczka KŚ Magdalena Iwańska, oferta pod nazwą "Studenciak" będzie dostępna