nauka

Lista artykułów

1394868952 05 spychalaarc k3

Edukacja: po wiedzę za ocean

Praktyki zagraniczne rozwijają i poszerzają wiedzę jak żadna inna forma kształcenia. Przekonało się o tym najlepiej 12 studentów z AGH, Politechniki Śląskiej i Politechniki Wrocławskiej, którzy uczestniczyli w ubiegłorocznych stażach, zorganizowanych przez KGHM w USA, Kanadzie i Chile. Projekt Go Global Internships będzie kontynuowany także w br.Dominik Spychała,

Górnictwo: polscy studenci najlepsi w turnieju

Dominik Spychała z Politechniki Wrocławskiej triumfował w tegorocznej edycji Turnieju Wiedzy Górniczej, która odbyła się w środę (26 lutego) w ZKWK Guido w Zabrzu. Drugim miejscem podzielili się Leszek Siemianowski z Politechniki Śląskiej i Rafał Spyra reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Zaslepka

Gliwice: nauczą jak pilotować drony

W Gliwicach powstał pierwszy w Polsce certyfikowany ośrodek kształcenia pilotów bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów. Tego typu maszyny używane są głównie w wojsku, ale coraz częściej wykorzystuje się je np. w akcjach ratowniczych i podczas klęsk żywiołowych.W myśl obowiązujących przepisów, wykorzystanie dronów do celów

Górnictwo: olimpiada wkracza w decydującą fazę

Zakończyły się eliminacje do tegorocznej IV Olimpiady Wiedzy Górniczej „O Złotą Lampkę". Wystartowało w nich 17 zespołów reprezentujących szkoły kształcące w kierunkach górniczych. Składy drużyn zostały wyłonione w drodze eliminacji szkolnych. Do finału awansowało sześć dwuosobowych drużyn. Największą niespodzianką był awans reprezentanci

1391596435 kos

KOS: kiedy wyniki i kolejne kursy?

Pod koniec stycznia w Placówce Szkolenia Ustawicznego Kompanijnego Ośrodka Szkolenia Sp. z o.o., na sztolni KWK Knurów-Szczygłowice odbyły się egzaminy kwalifikacyjnego kursu zawodowego M11 - ,,Górnik eksploatacji podziemnej". Przystąpiło do nich 85 słuchaczy. Wyniki będą znane po 28 marca. Ogłosi je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie.Dla osób,

Potrzeby: więcej innowacyjności przez współpracę branż z nauką

Współpraca nauki i wiodących firm z danej branży - taki plan ma Ministerstwo Gospodarki na umacnianie konkretnych gałęzi polskiej gospodarki i zwiększenie jej innowacyjności. Zajmować się tym ma Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

Górnictwo: wynalazek na medal

Wynalazek Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego pn. „Ekologiczny sposób wzbogacania energetycznych surowców mineralnych i gospodarczego wykorzystywania uzyskiwanych produktów odpadowych" został przez kapitułę Międzynarodowych Targów Innova 2013 nagrodzony złotym medalem z wyróżnieniem. Nagrodzone rozwiązanie to

Zaslepka

GIG: działania człowieka a zjawiska sejsmiczne

16 stycznia 2013 r. w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Konsorcjum projektu pn. „Cyfrowa przestrzeń badawcza sejsmiczności indukowanej dla celów EPOS" (o akronimie IS EPOS) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.EPOS (European Plate Observing System) to największy europejski projekt w zakresie infrastruktury badawczej służącej naukom o ziemi,