kopalnie

Lista artykułów

Solidarność w węglowej spółce z nowym liderem

Przewodniczącym Solidarności w Tauronie Wydobycie został Stanisław Kłysz. Zastąpił na tym stanowisku poprzedniego szefa tego związku w spółce – Waldemara Sopatę. O wyborze przewodniczącego Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ Solidarność Tauron Wydobycie w kadencji 2023-2028 zdecydowali delegaci związku podczas Zakładowego Zebrania Koordynacyjnego Delegatów (ZZKD)

Kolejne porozumienia w kopalniach dotyczące długiego weekendu majowego

W Polskiej Grupie Górniczej wtorek, 2 maja, nie jest dniem wolnym od pracy, co nie znaczy jednak, że wolnego nie będą mieli pracownicy poszczególnych kopalń należących do spółki. Związki zawodowe w kopalniach zawierają właśnie porozumienia w tej sprawie. Przypomnijmy, że już wcześniej przedstawiciele PGG poinformowali, że wtorek (2 maja) pomiędzy dniami ustawowo wolnymi nie

Górnicze wynagrodzenia wzrosły prawie dwukrotnie

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat wynagrodzenie w Polskiej Grupie Górniczej wzrosło prawie dwukrotnie. Podczas gdy w 2018 roku średnie wynagrodzenie wynosiło 6769 zł, to obecnie wynosi ono 12107 zł. O górniczych pensjach mówił Bogusław Hutek, szef „S” w PGG, na Sprawozdawczo-Wyborczym Zakładowym Koordynacyjnym Zebraniu Delegatów (ZKZD) NSZZ Solidarność Polskiej Grupy

Wybory szefa „S” w największej węglowej spółce. Kandydatów było dwóch

We wtorek (27 marca) przedstawiciele „Solidarności” z kopalń i zakładów Polskiej Grupy Górniczej wybrali władze Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK). Szefem „S” w największej węglowej spółce został jej dotychczasowy lider Bogusław Hutek. O funkcję przewodniczącego ZOK ubiegali się Artur Braszkiewicz (KWK Ruda, ruch Halemba) i Bogusław Hutek (KWK Piast-Ziemowit,

Górnicy z długim weekendem w sierpniu

14 sierpnia br. będzie dla pracowników Polskiej Grupy Górniczej dniem wolnym od pracy. Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte pomiędzy przedstawicielami związków zawodowych oraz zarządem spółki w środę (29 marca). Zgodnie z zapisami porozumienia 14 sierpnia br. pracownicy „odbiorą” wolne za dzień 11 listopada. W tym dniu obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości,

1679994225 malinski pebeka

Górnicza spółka z nowym wiceprezesem

Nowym wiceprezesem i dyrektorem technicznym Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa został Mariusz Maliński. Uchwałę w tej sprawie Rada Nadzorcza spółki podjęła w poniedziałek, 27 marca. Tym samym Mariusz Maliński dołączył do zarządu spółki, w skład którego wchodzą prezes Tomasz Rawecki oraz wiceprezes Robert Flak. Maliński jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej na

Porozumienie ponad podziałami w obronie kopalń

Podpisaniem wspólnej deklaracji zakończyło się spotkanie europarlamentarzystów, związkowców oraz szefów spółek węglowych, które odbyło się w sobotę (25 marca) w Katowicach. Uczestnicy spotkania, w tym przede wszystkim europarlamentarzyści (co ważne z różnych opcji politycznych) zadeklarowali, że podejmą wszelkie działania umożliwiające zmianę zapisów tzw. unijnego

1679650747 stacja pgg

Jak działają stacje odmetanowania w PGG?

Stacje odmetanowania przy kopalniach Polskiej Grupy Górniczej działają 24 h na dobę. Pozyskany dzięki nim gaz, wykorzystywany jest do ogrzewania domów i produkcji prądu. Stacje wychwytują nawet ponad 40 procent metanu - poinformowała PGG. Przedstawiciele spółki przybliżyli pracę dwóch stacji odmetanowania w kopalni Wujek-Staszic - przy ruchu Staszic i przy ruchu Wujek.