Ta inwestycja to większe bezpieczeństwo energetyczne

fot: Jarosław Galusek/ARC

Nie można odkładać na bok koniecznej zmiany, jaką jest podniesienie wieku emerytalnego - przekonywał premier Donald Tusk na spotkaniu z Solidarną Polską

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kopalnia ropy i gazu w Lubiatowie jest elementem sieci instalacji, zakładów przetwórczych, portów i kopalni, który powinien czynić Polskę coraz bezpieczniejszą, jeśli chodzi o ropę i gaz - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk, który otworzył uroczyście tę kopalnię.

- Tak nowoczesne zakłady jak ta kopalnia ropy i gazu - jedna z najnowocześniejszych w Europie - to bardzo ważne uzupełnienie naszej energetycznej mieszanki, w której mamy do czynienia z surowcami importowanymi, a także coraz częściej surowcami krajowymi - powiedział.

Premier chce, aby kopalnia stała się symbolem coraz wyraźniejszej samodzielności energetycznej Polski. - Budujemy nowoczesne zakłady mimo poważnych problemów, jakie przeżywa Europa i świat (...). Nie ma lepszego lekarstwa na kryzys i na zwątpienie niż przykłady takie jak tu, w Lubiatowie. Przykłady, że można budować, można przełamywać pesymizm, niewiarę ludzi - powiedział Tusk.

Wyraził także nadzieję, że polskiej ropy i polskiego gazu będzie wydobywanych coraz więcej. - Będziemy poszukiwali i eksplorowali nasze złoża wszędzie, gdzie będzie to opłacalne - zapowiedział premier.

Kopalnia w Lubiatowie należy do PGNiG. Wartość całej inwestycji wyniosła 1,7 mld zł. LMG - to skrót nazw miejscowości, w pobliżu których jest usytuowana: Lubiatów-Miedzychód-Grotów. Inwestycja należy do najważniejszych i największych w historii inwestycji polskiego górnictwa ropy i gazu ziemnego.

Udokumentowane zasoby wydobywalne ropy wynoszą ok. 7,25 mln ton, a udokumentowane gazu ziemnego - ok. 7,3 mld m sześc.

Jak podkreśla inwestor, spółka PGNiG, projekt spełnia wszystkie prawne wymagania, w tym również środowiskowe.

Dzięki zagospodarowaniu złóż LMG, znacząco zwiększy się wydobycie krajowej ropy i konwencjonalnego gazu ziemnego. Krajowe wydobycie ropy i kondensatu z obecnych ok. 500 tys. ton wzrośnie do ok. 800 tys. ton rocznie. Przy okazji eksploatacji ropy wydobywany gaz ziemny (rocznie ok. 100 mln m sześc.) będzie wykorzystany m.in. do zasilania elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim.

Kopalnia, która zatrudnia 100 osób, będzie czerpała ropę i gaz z 14 odwiertów. W ramach inwestycji wybudowano też instalacje przyodwiertowe, rurociągi kopalniane łączące poszczególne odwierty z Ośrodkiem Centralnym Lubiatów oraz rurociągi do terminalu Wierzbno.

Pierwsze prace przy inwestycji rozpoczęły się w roku 2008. Odbiór techniczny inwestycji odbył się w grudniu 2012 r., a pozytywny ruch testowy instalacji w lutym 2013 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.