Szyb Chrobry nie tylko uratowany. Teraz także oświetlony

1761549783 chrobry

fot: ZGH Bolesław

Tak prezentuje się oświetlony szyb Chrobry

fot: ZGH Bolesław

Szyb Chrobry kopalni Pomorzany już prezentuje się w zupełnie nowej odsłonie. Wieżę szybową Chrobry w Olkuszu udało się nie tylko uratować, od niedawna jest także oświetlona. Kolor oświetlenia będzie się zmieniał z okazji różnych świąt.

Szyb Chrobry, którego częścią jest 54-metrowa wieża, od 1974 roku pełnił kluczową rolę w kopalni Pomorzany, służąc do wydobywania urobku. Przez 46 lat działalności zakładu na powierzchnię wyjechało nim ponad 90 milionów ton rudy.

Decyzja zarządu ZGH Bolesław w Bukownie o zachowaniu wieży, mimo likwidacji Kopalni Olkusz-Pomorzany, spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców. Dla wielu z nich wieża od lat stanowiła ważny symbol wielowiekowej tradycji górniczej w regionie. Wcześniej, w związku z zakończeniem wydobycia w 2020 roku i brakiem chętnych na przejęcie tego obiektu, konstrukcji groziła rozbiórka. Dzięki stanowisku spółki, historyczny obiekt nie tylko został przed nią ocalony, ale także gruntownie odnowiony oraz podświetlony.

Plan likwidacyjny kopalni Olkusz-Pomorzany, przyjęty po wyczerpaniu się złóż, pierwotnie zakładał likwidację całej infrastruktury naziemnej, w tym szybu Chrobry. Zdając sobie sprawę z symbolicznej wartości obiektu, władze spółki ZGH Bolesław proponowały samorządom różnych szczebli nieodpłatne przekazanie wieży szybowej Chrobry wraz z przyległym terenem. Mimo tych starań oraz społecznych apeli, żaden z samorządów nie wyraził zainteresowania przejęciem obiektu.

W obliczu braku partnera, górnicza spółka postanowiła samodzielnie sfinansować i zorganizować prace renowacyjne wieży.

- Już po pierwszych próbach iluminacji wieży docierały do nas informacje, że nasza decyzja była właściwa. Mieszkańcom bardzo podoba się zaproponowana przez nas forma zaznaczenia w przestrzeni historycznego dziedzictwa, jakim jest wielowiekowa tradycja górnictwa rud cynku, ołowiu i srebra w regionie. Wieża jest ważnym obiektem, który będzie przypominał kolejnym pokoleniom o olkuskim górnictwie – mówi Bogusław Ochab, prezes ZGH Bolesław w Bukownie.

Aby maksymalnie wyeksponować konstrukcję wieży, konieczne było wykonanie szeregu prac, których przeprowadzenie zajęło kilka miesięcy. Wieża została odpowiednio zabezpieczona i zakonserwowana. Zlikwidowano całe nadszybie, czyli zabudowania między powierzchnią ziemi a wieżą. Ze względów estetycznych zdecydowano się także na demontaż niektórych elementów konstrukcyjnych. „Kropką nad i” jest iluminacja, dzięki której wieża jest widoczna z daleka każdego dnia po zmroku. Kolor oświetlenia jest zmieniany na specjalne okazje. Został opracowany nawet kalendarz iluminacji, dzięki któremu można z wyprzedzeniem zaplanować obserwację Chrobrego, aby zobaczyć go w różnych odsłonach.

Szyb jest oświetlony każdego dnia od zmroku do godziny 1:00 w nocy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.