Szyb basztowy do remontu, wystąp!

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Szyb basztowy z maszyną wyciągową kopalni Saturn w Czeladzi przejdzie remont dzięki unijnemu wsparciu

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+12 Zobacz galerię

Galeria
(15 zdjęć)

Nie da się ukryć, że Czeladź wiedzie prym wśród zagłębiowskich miast, jeśli chodzi o ochronę pogórniczego dziedzictwa. Pozyskała właśnie z funduszy unijnych gigantyczne środki na remont wyjątkowego szybu basztowego.

Na te zdjęcia warto zwrócić uwagę i poświęcić im kilka chwil. Szyb basztowy z maszyną wyciągową kopalni Saturn w Czeladzi przejdzie remont dzięki unijnemu wsparciu. Obiektów w takiej odsłonie, czyli przed rewitalizacją, już nie zobaczymy. Ale po zakończeniu prac, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szyb basztowy na pewno będzie cieszył oko.

O tym, co dzieje się na terenie kopalni Saturn, mieszkańcy raczej już doskonale wiedzą. W dawnej kopalnianej cechowni powstaje Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego. Elementami wystawy stałej będą tunel stylizowany na wyrobisko górnicze oraz symulator maszyny wyciągowej. Otwarcie wystawy planowane jest na 4 grudnia tego roku.

Kopalnia Saturn zakończyła wydobycie w 1996 r., po ponad 100 latach działalności. Dzisiaj część pokopalnianych obiektów jest już zrewitalizowana. W 2023 r. po remoncie otwarto cechownię, a już ponad 10 lat temu w dawnej elektrowni powstała Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia. Miasto sukcesywnie przekształca też kolejne obiekty z myślą o tym, by służyły mieszkańcom i turystom. Już za rok ma być gotowy basen w dawnym budynku warsztatów mechanicznych, remontowany jest też budynek kopalnianej straży pożarnej.

Nazwiska zapisane na tablicy dyżurów

Ostatnio z Czeladzi znów popłynęły dobre wiadomości, jeśli chodzi o rewitalizację poprzemysłowych obiektów. Miasto pozyskało niemal 7 milionów złotych na ratowanie zabytkowego szybu basztowego dawnej kopalni Saturn. To jeden z zaledwie dwóch tego typu obiektów w Polsce, dlatego decyzja o jego ochronie jest tak wyjątkowa.

– Zobaczmy, jakie jeszcze górnicze skarby uratujemy dzięki pozyskanym środkom na rewitalizację szybu basztowego dawnej kopalni Saturn.

Te skarby to maszyna wyciągowa i wyposażenie budynku, w którym ta maszyna się znajduje. W pomieszczeniach maszynowni zatrzymał się czas w dniu zamknięcia kopalni. Wiemy nawet, jacy górnicy obsługiwali wtedy maszynę wyciągową, bo ich nazwiska zapisane są kredą na tablicy dyżurów.

Ale są i uratowane, choć niekompletne, skarby maszynowe sąsiedniej kopalni Czeladź, które też odrestaurujemy i należycie wyeksponujemy – zapowiedział Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Zabytkowy szyb basztowy kopalni Saturn długo czekał na remont i zainteresowanie, ale najważniejsze, że się tego doczekał. Wrzesień przyniósł fantastyczne wieści dla Czeladzi. Miasto znalazło się w elitarnym gronie 11 podmiotów, które otrzymały dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027. (Ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe).

Dzięki temu na rewitalizację szybu na terenie dawnej kopalni Saturn udało nam się pozyskać 6 771 603,54 zł.

Historyczny szyb i budynek maszyny wyciągowej wkrótce zyskają nie tylko solidne zabezpieczenie, ale i nowe funkcje. Jest to ostatnia w pełni zachowana wieża szybowa typu Malakov z oryginalnym wyposażeniem.

Będzie tak jak we Francji?

Jak informuje miasto, pozyskane pieniądze to efekt wspólnego działania miejskich władz, konserwatora zabytków i specjalistów od adaptacji dziedzictwa przemysłowego. Władze zaznaczają, że zrewitalizowane miejsce ma stać się symbolem odrodzenia poprzemysłowego charakteru Zagłębia – przypomniawszy o bogatej historii, nada nową jakość przestrzeni miejskiej.

Rewitalizacja szybu w Czeladzi ma ruszyć już wkrótce.

Czeladź ma aspiracje, by pieczołowicie zrekonstruować górnicze zabytki i udostępnić je zwiedzającym.

Burmistrz Szaleniec ma z kolei nadzieję, że miasto będzie stać na straży historii, która z biegiem lat, gdy już górnictwo całkowicie zaniknie, będzie wzbudzała ogromne zainteresowanie kolejnych pokoleń, ciekawych, jak kiedyś pracowali ich ojcowie, dziadowie i pradziadowie.

– Tak już jest w innych krajach, gdzie górnictwa nie ma od 50 lat. Muzeum górnictwa węglowego w regionie Nord-Pas-de-Calais w północnej Francji, gdzie kiedyś pracowało wielu górników z Polski, rocznie odwiedza 400 tys. ludzi, w większości to młodzież w wieku szkolnym. Miejmy nadzieję, że nasze Muzeum Saturn, w którym powstaje stała wystawa poświęcona historii zagłębiowskiego górnictwa węglowego, z czasem też będzie się cieszyło podobnym powodzeniem – napisał burmistrz Czeladzi w mediach społecznościowych.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.