Szkody górnicze w rejonie Doliny Trzech Stawów będą naprawione

1760012734 dolina

fot: K. Kalkowski/UM Katowice

Konferencja dotycząca naprawy szkód górniczych

fot: K. Kalkowski/UM Katowice

Zalewana okresowo wodami opadowymi rolkostrada w Dolinie Trzech Stawów będzie naprawiona. Miasto Katowice podpisało w tej sprawie porozumienie z Polską Grupą Górniczą, Nadleśnictwem Katowice oraz Katowickimi Inwestycjami. Dodatkowo w tym rejonie wybudowana zostanie kanalizacja sanitarna.

- Dolina Trzech Stawów to teren uwielbiany przez mieszkańców Katowic i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Można tu odpocząć, popływać kajakiem, pojeździć na rolkach i rowerze czy skorzystać z innych atrakcji. Jednak w wyniku dotychczasowej eksploatacji górniczej na terenie Doliny Trzech Stawów doszło do obniżenia terenu, co spowodowało powstanie rozległego zalewiska okresowo utrudniającego korzystanie z popularnej trasy rekreacyjnej. Dzięki porozumieniu miasta z Polską Grupą Górniczą i Lasami Państwowymi trasa zostanie naprawiona. Dodatkowo wykonamy kanalizację sanitarną. Wspólne rozmowy pozwoliły na skoordynowanie inwestycji - mówi Jarosław Makowski, wiceprezydent Katowic.

Naprawa szkody górniczej obejmuje rekultywację gruntów, które utraciły swoją wartość użytkową oraz utrzymanie funkcji rekreacyjno-sportowej terenu. W ramach zadania: wybudowana zostanie ścieżka objazdowa o długości ok. 1 km i szerokości 2,5 m na czas realizacji prac, podniesiona zostanie zalewana część drogi rowerowo-rolkowej, podniesiony zostanie teren łąki kwietnej oraz częściowo zrekultywowane zostanie ok. 2 500 mkw. terenu przyległego od strony południowo-zachodniej do łąki kwietnej. Wartość inwestycji pn. „Przebudowa części terenu Katowickiego Parku Leśnego w ramach usuwania szkody górniczej” wynosi kilka milionów złotych.

- Z uwagi na specyfikę terenu, na którym będą prowadzone roboty naprawcze ich przygotowanie wymagało długiego procesu projektowania, uzyskania szeregu uzgodnień planowanych rozwiązań technicznych oraz kilku kluczowych decyzji administracyjnych. Cieszę się, dzięki współpracy naszej spółki i podpisanemu porozumieniu z miastem Katowice, Nadleśnictwem Katowice i spółką Katowickie Inwestycje rozpoczną się prace uwzględniające walory środowiskowe i rekreacyjne parku, dzięki którym teren ten stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla użytkowników - mieszkańców Katowic – mówi Marek Skuza, wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej.

- Lasy Nadleśnictwa Katowice, to lasy o wiodącej funkcji społecznej, położone w centrum aglomeracji śląskiej, w której mieszka blisko dwa miliony osób, więc absolutnie podstawową i najważniejszą rzeczą jest połączenie funkcji ochrony przyrody z funkcjami rekreacji i możliwością wypoczynku dla mieszkańców. Porozumienie, które zostało zawarte, spełnia wszystkie te aspekty, dlatego dziękuję w imieniu Nadleśnictwa za tak konstruktywną pracę – dodał Aleksander Zakrzewski, inżynier nadzoru w PGL LP Nadleśnictwo Katowice.

Ponadto realizowane będzie zadanie związane z uregulowaniem stosunków wodnych na obszarze występowania szkód górniczych przy ul. Trzech Stawów w Katowicach, które przeprowadzą Katowickie Inwestycje w imieniu i na rzecz miasta Katowice. Koszt zadania to nieco ponad 8 mln zł. Projektowanie powinno rozpocząć się na początku przyszłego roku, a całość prac powinna zakończyć się jeszcze w 2027 r.

- W planach jest także uporządkowanie gospodarki ściekowej w rejonie Doliny Trzech Stawów, w tym budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Trzech Stawów i ul. Francuskiej. Całość tego zadana to koszt ponad 11 mln zł. Dzięki tej inwestycji rejon ten zyska ważną infrastrukturę, która polepszy komfort korzystania z niego. Obecnie trwa etap projektowania infrastruktury. Roboty budowlane powinny rozpocząć się w drugiej połowie przyszłego roku – mówi Andrzej Hołda, prezes Katowickich Inwestycji.

Miasto Katowice uzyskało dofinansowanie na realizację tego zadania, zgodnie z wnioskiem złożonym do Marszałka Województwa Śląskiego.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.