Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 773.66 USD (+0.57%)

Srebro

77.93 USD (+1.19%)

Ropa naftowa

98.53 USD (-0.77%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.89%)

Miedź

6.04 USD (+0.36%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 773.66 USD (+0.57%)

Srebro

77.93 USD (+1.19%)

Ropa naftowa

98.53 USD (-0.77%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.89%)

Miedź

6.04 USD (+0.36%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Świętochłowice: będą modernizować linie tramwajowe

fot: Maciej Dorosiński

- Dzięki bardzo szczegółowym i efektywnym negocjacjom oraz środkom, które dzięki oszczędnościom udało się wygenerować w tym projekcie - podejmujemy się modernizacji torowiska tramwajowego linii nr 7 od skrzyżowania ul. Bytomskiej z Chorzowską po ul. Łagiewnicką. To torowisko jest w bardzo ciężkim stanie - trakcja pamięta chyba jeszcze lata 50., więc wymaga bardzo szybkiej i skutecznej modernizacji - mówił prezydent Dawid Kostempski

fot: Maciej Dorosiński

Świętochłowice, jako siódme miasto, dołączyły do projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej w aglomeracji katowickiej. W weekend rozpocznie się tam gruntowny remont liczącego ok. 1,8 km odcinka torów linii nr 7, łączącej Katowice z Bytomiem.

Jak przypomniał podczas środowej konferencji prasowej prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, ostatnie modernizacje linii tramwajowych prowadzono tam przed ośmioma laty. Poprzednie władze miasta w 2009 r. nie zdecydowały się przystąpić do wartego ponad 800 mln zł unijnego projektu, do którego włączyło się pierwotnie sześć samorządów aglomeracji.

- Dzięki bardzo szczegółowym i efektywnym negocjacjom oraz środkom, które dzięki oszczędnościom udało się wygenerować w tym projekcie - podejmujemy się modernizacji torowiska tramwajowego linii nr 7 od skrzyżowania ul. Bytomskiej z Chorzowską po ul. Łagiewnicką. To torowisko jest w bardzo ciężkim stanie - trakcja pamięta chyba jeszcze lata 50., więc wymaga bardzo szybkiej i skutecznej modernizacji - mówił Kostempski.

Odcinek ten znajduje się w północnej części miasta, przylega do odbudowanego ostatnio fragmentu linii nr 7 z Łagiewnik do centrum Bytomia. Torowisko zostanie gruntownie wymienione, podobnie trakcja i infrastruktura przystanków. Prace ruszą w niedzielę i potrwają do drugiej połowy maja 2015 r.

Na czas robót wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu tramwajowego w tym rejonie. Linia nr 17 (normalnie Ruda Chebzie-Chorzów Ratusz) zostanie skrócona do relacji Świętochłowice Lipiny-Łagiewniki Targowisko. Linia nr 5 (ostatnio Zabrze Lompy-Katowice Zawodzie) pojedzie na odcinku Zabrze Zaborze-Chorzów Batory. Uruchomiona zostanie nowa linia nr 49 w relacji Ruda Chebzie-Bytom Szombierki-Łagiewniki Targowisko-Świętochłowice-Chorzów Ratusz. Linia nr 7 już od pewnego czasu jest skrócona z Katowic Zawodzia do Chorzowa Batorego.

W tym samym projekcie gmina wspólnie z tramwajami wyremontuje newralgiczne dla tranzytu w aglomeracji skrzyżowanie ulic Bytomskiej i Chorzowskiej. Przecinają się tam tory dwóch linii tramwajowych - nr 7 z Bytomia do Katowic i nr 11 z Katowic do Rudy Śląskiej. Prace na zdezelowanym skrzyżowaniu rozpoczną się na początku 2015 r. - również powinny potrwać do późnej wiosny.

Kazimierz Krysiak z firmy Skanska, która za niecałe 12,6 mln zł ma wykonać remonty torowiska i skrzyżowania przypomniał w środę, że to ona odbudowała ostatnio odcinek linii nr 7 z Łagiewnik do centrum Bytomia. "Znając ten temat jesteśmy zabezpieczeni w materiale - bo dzisiaj tak się wydaje, ale szyny dostać to jest bardzo trudny temat przy tak dużych inwestycjach torowych, jakie się dzieją w Polsce" - zapewnił wykonawca.

Prezydent Świętochłowic zapowiedział w środę, że startujący właśnie remont to początek modernizacji infrastruktury tramwajowej w mieście. Do nowych środków unijnych miasto we współpracy z Tramwajami Śląskimi zgłosiło już wstępnie modernizację linii nr 17 wzdłuż ul. Łagiewnickiej - od ul. Barlickiego po ul. Bytomską. Zamierza też wyremontować tamtejszy odcinek linii nr 11.

Remont odcinka linii nr 7 w Świętochłowicach to jeden z elementów drugiego etapu projektu pod nazwą "Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą". Współfinansuje go Unia Europejska ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Pierwotny zakres przedsięwzięcia objął m.in. remonty 48 km torów w sześciu miastach, zakup 30 nowych tramwajów i modernizację 75 starych wozów. Projekt jest realizowany wspólnie z miastem Tychy oraz Tyskimi Liniami Trolejbusowymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

CBA w resorcie klimatu zabezpiecza dokumenty dotyczące programu Czyste Powietrze

Centralne Biuro Antykorupcyjne we wtorek zabezpiecza dokumenty dotyczące programu "Czyste Powietrze"; śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Europejska - przekazał Jacek Dobrzyński. Funkcjonariusze byli m.in. w siedzibie resortu klimatu, co potwierdził rzecznik tego ministerstwa.

Majówka 2026: TOP miejsca i atrakcje na wypoczynek

Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku – czas, gdy wiele osób decyduje się na krótki wyjazd, odpoczynek od codziennych obowiązków i zmianę otoczenia.

ZUS przeliczył 219 tys. emerytur i rent czerwcowych. Śląskie z rekordami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył ponowne ustalanie wysokości emerytur czerwcowych. Zgodnie z przepisami dotyczyło to świadczeń przyznanych lub przeliczonych w czerwcu w latach 2009–2019 oraz powiązanych z nimi rent rodzinnych. W województwie śląskim było najwięcej świadczeń do przeliczenia, bo 28,8 tys. Tutaj też średnia podwyżka okazała się wyższa od średniej krajowej.