Surowcowe zasoby przyszłości

1637936061 hutnictwo

fot: KGHM

Według władz KGHM zastosowanie nowych rozwiązań pomoże ustabilizować strat ciepła w trakcie procesu w piecu zawiesinowym

fot: KGHM

Brytyjskie media górnicze należą do najważniejszych na naszym globie, choć Zjednoczone Królestwo, praktycznie górnictwa już nie posiada. Ich znaczenie wynika zarówno z komentowania bieżących informacji branżowych, jak i z analiz górniczych, rynkowych i poszukiwawczych. Jest to kontynuacja zainteresowań przyrodniczych i biznesowych związanych z pozyskiwaniem surowców, a także tradycyjnych kontaktów o charakterze globalnym, które powstały w okresie imperialnym tego kraju i do dziś są aktualne.

Tego rodzaju refleksje nasuwają się w związku z londyńską konferencją Resourcing Tomorrow, którą organizowało górnicze medium Mines and Money w dniach 28 – 30 listopada (A strong start for this year’s Resourcing Tomorrow Event -29 listopada 2023).

Londyńską debatę na temat surowcowych zasobów przyszłości medium to ogłosiło, jako największe wydarzenie górnicze w Europie. Wzięły w nim udział firmy wydobywcze, inwestorzy, urzędnicy rządowi i uczestnicy z całego świata. Przemówienia otwierające imprezę wygłosili Nusrat Ghani, minister stanu rządu Wielkiej Brytanii w Departamencie Biznesu i Handlu oraz Geoffrey Pyatt, oraz zastępca sekretarza ds. zasobów energetycznych w rządzie USA. 

Szczególnie interesująca była dyskusja pomiędzy kluczowymi osobistościami Frankiem Giustra, prezesem i dyrektorem generalnym Fiore Group of Companies i Dominicem Bartonem, prezesem Rio Tinto na temat trendów geopolitycznych, deglobalizacji i przyszłości górnictwa.

- Mamy ogromny deficyt miedzi i jeśli go nie rozwiążemy, nie osiągniemy zera netto w ciągu najbliższych 20–30 lat – powiedział Frank Giustra.

W miarę trwania konferencji oczekiwano bardziej szczegółowych dyskusji na kluczowe tematy stojące przed przemysłem wydobywczym. Celem Resourcing Tomorrow jest przyspieszenie transformacji energetycznej i sprostanie wyzwaniom związanym z dążeniem do czystszej i bardziej zrównoważonej przyszłości. Poruszając tak ważne tematy, jak droga do NetZero, dekarbonizacja, gospodarka o obiegu zamkniętym, ESG, minerały krytyczne i odporność na środowisko, było to ważne wydarzenie dla branży. 

Jednym z celów tej konferencji jest wskazanie sposobów na pozyskanie surowców niezbędnych do produkcji samochodów elektrycznych, turbin wiatrowych i innych nowych technologii energetycznych, ponieważ świat stoi przed złożonymi problemami związanymi z ich dostawami. Podkreśla się też, że w dążeniu do globalnego celu zero netto 2050 konieczne jest znalezienie innowacyjnych rozwiązań, a przemysł wydobywczy będzie odgrywał w tym wiodącą rolę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.