Strażacy z dofinansowaniem

fot: Maciej Dorosiński

16 maja upływa termin naboru wniosków na zakup sprzętu ratowniczego dla jednostek służb ratowniczych z terenu województwa śląskiego

fot: Maciej Dorosiński

Jeszcze do 31 maja br. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach będzie przyjmował wnioski na przedsięwzięcia polegające na termomodernizacji budynków, w tym z zastosowaniem OZE, z terenu województwa śląskiego w ramach Programu „Przedsięwzięcia z zakresu ochrony powietrza wspierające działalność ochotniczych straży pożarnych” dofinansowywane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 2022 r.

Beneficjentami środków są jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego lub Ochotnicze Straże Pożarne. Dofinansowanie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych zadania, w tym: w formie dotacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że wysokość dofinansowania ze środków Funduszu dla jednej Ochotniczej Straży Pożarnej nie może przekroczyć 50 000 zł, w formie nieumarzalnej pożyczki oprocentowanej 0,95 s.r.w., lecz nie mniej niż 3 proc. w stosunku rocznym.

Tymczasem 16 maja upływa termin naboru wniosków na zakup sprzętu ratowniczego dla jednostek służb ratowniczych z terenu województwa śląskiego w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych. Część 2. Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”. Beneficjentami środków są jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa śląskiego. Formą dofinansowania jest dotacja w wysokości do 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Wnioski wraz z załącznikami można składać w siedzibie Funduszu w Katowicach w terminie do 16 maja br. lub do wyczerpania alokacji środków.

Przypomnijmy, że w ub.r., w ramach dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zakupiono dla jednostek PSP województwa śląskiego 22 pojazdy pożarnicze za kwotę ponad 26 mln zł. Natomiast dla jednostek OSP zakupiono 34 pojazdy za kwotę ponad 27 mln zł. W 2021 r. jednostki ochrony przeciwpożarowej w województwie śląskim brały udział w 71656 interwencjach, to prawie o 440 mniej zarejestrowanych zdarzeń niż rok wcześniej. W 2021 r. strażacy ugasili o ponad 2000 mniej pożarów (11801), ale liczba wyjazdów do miejscowych zagrożeń zwiększyła się o ponad 1400, do 53821. Udział straży pożarnej w województwie śląskim w ogólnej liczbie interwencji w kraju wyniósł w 2021 r. prawie 13 proc., zaś udział jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w działaniach ratowniczych to ponad jedna trzecia wszystkich interwencji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.