Strata górniczo-energetycznej spółki wyniosła ponad 3,16 mld zł

1733409335 barborka pgegiek

fot: PGE GiEK

Dzień Górnika rozpoczął się koncertem orkiestry górniczej

fot: PGE GiEK

Strata netto, przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniosła w 2024 r. 3 mld 153 mln zł - wynika z opublikowanego we wtorek skonsolidowanego raportu rocznego Polskiej Grupy Energetycznej. Przed rokiem strata przekraczała 5 mld zł.

Polska Grupa Energetyczna opublikowała we wtorek skonsolidowany raport finansowy za rok 2024. Wynika z niego, że przychody ze sprzedaży wyniosły w ubiegłym roku niespełna 64,5 mld zł, a więc były znacznie niższe niż w roku 2023, kiedy przekroczyły 95,96 mld zł.

Wynika z działalności operacyjnej grupy PGE w 2024 r. wyniósł -65 mln zł (rok wcześniej było to -3,43 mld zł). Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej wyniosły przeszło 10,8 mld zł (rok wcześniej było to niespełna 3,27 mld zł).

Strata netto przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej wyniosła za rok 2024 przeszło 3,16 mld zł (przed rokiem strata przekraczała 5 mld zł). Strata netto przypadająca na akcje wyniosła -1,41 zł, a więc zmniejszyła się z -2,23 zł w roku 2023.

“Rok 2024 był dla naszej grupy czasem wytężonej pracy i realizacji (...) celów w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym i regulacyjnym. Skupiliśmy się na kilku kluczowych obszarach, które zdefiniują przyszłość polskiej energetyki w kontekście bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięcia neutralności klimatycznej“ - napisał w liście do prezes PGE Dariusz Marzec.

Dodał, że mając na uwadze konieczność dekarbonizacji polskiego sektora energetycznego, w 2024 roku zainwestowano znaczne środki finansowe w technologie ograniczające ślad węglowy.

“Pierwsze efekty tego podejścia są już widoczne - w 2024 roku uruchomiliśmy dwa bloki gazowo-parowe w Elektrowni Gryfino, które mogą zapewniać energię elektryczną dla 5 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Rozpoczęliśmy również budowę największego w Polsce bloku gazowo-parowego w Rybniku, który zgodnie z planem, rozpocznie pracę na przełomie 2026 i 2027 roku“ - wskazał Marzec.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 proc. akcji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.