Stopa: nic nie wiemy o zakupie Bogdanki przez JSW

fot: Maciej Dorosiński

Nasza strategia rozwoju po rok 2014 zakłada podwojenie wydobycia - informuje Zbigniew Stopa

fot: Maciej Dorosiński

- Nie wiemy nic o ewentualnej możliwości zakupu Bogdanki przez Jastrzębską Spółkę Węglową, ale zarząd rozważy każdy dobry projekt dla spółki i akcjonariuszy - poinformował w piątek (16 listopada)  w Katowicach pełniący obowiązki prezesa Bogdanki Zbigniew Stopa.

Jak napisał w piątek "Dziennik Gazeta Prawna", do gazety dotarły informacje, że JSW analizuje możliwość zakupu lubelskiej kopalni Bogdanka. Informacjom zaprzeczył na łamach DGP prezes JSW Jarosław Zagórowski, o sprawie nie chcieli też wypowiadać się udziałowcy Bogdanki.

Według DGP do przeprowadzenia transakcji JSW miała zatrudnić kancelarię prawną White & Case, która doradzała jej także przy debiucie giełdowym, a od strony finansowej doradzać miałby bank inwestycyjny Credit Suisse.

Podczas piątkowej konferencji Górnictwo 2012 w Katowicach prezes Bogdanki był pytany o te doniesienia medialne.

- Nic na ten temat nie wiemy, ale zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka - jak to już wcześniej mówiliśmy - pochyli się nad każdym projektem, który byłby dobry dla spółki i akcjonariuszy - powiedział dziennikarzom Stopa.

- W swojej historii mieliśmy już jedno wezwanie i powiedzieliśmy wyraźnie "nie", bo uznaliśmy, że cena nie była godziwa i ten projekt był zły dla spółki i akcjonariuszy - przypomniał prezes.

Proszona w piątek o oficjalny komentarz rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer przekazała że "spółka już od dawna analizuje różne projekty zgodne ze strategią rozwoju - o czym niejednokrotnie już informowała".

- Żadne decyzje co do konkretnej akwizycji nie zostały jednak podjęte - zaznaczyła.

Bogdanka to najnowocześniejsza kopalnia węgla w Polsce i jedna z najlepiej prosperujących. W 2010 roku została sprywatyzowana - 46,7 proc. akcji kopalni Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało krajowym Otwartym Funduszom Emerytalnym.

Zatrudnienie w całej grupie JSW to niemal 30 tys. osób. W ubiegłym roku grupa zarobiła ponad 2 mld zł. Po trzech kwartałach 2012 roku JSW miała 1,025 mld zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, 1,345 mld zł zysku operacyjnego przy przychodach na poziomie 6,92 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.