Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 773.66 USD (+0.57%)

Srebro

77.93 USD (+1.19%)

Ropa naftowa

98.53 USD (-0.77%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.89%)

Miedź

6.04 USD (+0.36%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 773.66 USD (+0.57%)

Srebro

77.93 USD (+1.19%)

Ropa naftowa

98.53 USD (-0.77%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.89%)

Miedź

6.04 USD (+0.36%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Stadion zamiast hałdy przy kopalni Centrum

fot: Tomasz Rzeczycki

Stadion klubu Polonia Bytom przy ul. Piłkarskiej

fot: Tomasz Rzeczycki

W miejscu, gdzie w przeszłości istniała hałda KWK Centrum w Bytomiu, na ukończeniu jest skromny stadion piłkarski. Tak potocznie określa się nowy obiekt, powstający w ramach inwestycji pod nazwą ”Modernizacja i rozbudowa zespołu boisk treningowych wraz z zapleczem socjalnym przy ul. Olimpijskiej i ul. Piłkarskiej w Bytomiu – Etap II, realizowana przy jednoczesnej transformacji terenów pogórniczych”.

Nowy obiekt będzie służyć przede wszystkim uczestnikom akademii piłkarskiej Polonii Bytom. Mają być na nim rozgrywane mecze mistrzowskie drużyny seniorów. Inwestycję prowadzi spółka Bytomski Sport Polonia Bytom.

- Na terenie budowy pozostały do wykonania drobne prace związane z zagospodarowaniem terenu od strony południowej. Trwa również montaż wyposażenia budynku i oznakowań kierunkowych - informuje Tomasz Sanecki z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Inwestycja realizowana jest częściowo na terenie dawnej hałdy kopalnianej, która w przeszłości została ugaszona po pożarze. Sąsiaduje z inną dawną hałdą, na której kilka lat temu wykonano boisko ze sztuczną nawierzchnią. Skarpa pomiędzy boiskami uległa w ostatnich miesiącach gruntownej przebudowie, ze względu na zły stan techniczny. Przed realizacją inwestycji cały teren objęty był badaniami geologicznymi i gruntowymi.

Po drugiej stronie ul. Piłkarskiej znajduje się przedwojenny stadion klubu Polonia Bytom. Gdy kilkanaście lat temu piłkarze tego klubu awansowali do ekstraklasy, Gazeta Lubuska napisała, że stadion w Bytomiu przypomina krater. Teraz widok jest nieco gorszy. To efekt przerwanej inwestycji. Zarządcą terenu jest Bytomski Sport Polonia Bytom Sp. z o.o. Do czasu zakończenia sporu prawnego z firmą S-sport, która miała przeprowadzić przebudowę stadionu położonego pomiędzy ulicami Piłkarską i Olimpijską, Urząd Miejski nie chce udzielać informacji na temat przyszłości rujnowanego stadionu.

W pobliżu znajduje się jeszcze jedno problemowe miejsce. Tam, gdzie od ulicy Piłkarskiej odchodzą ulice Łużycka i Olimpijska, istnieje nieforemny prostokątny plac (bez nazwy), na dodatek pochyły. Nie ma na nim wyznaczonych białych pasów, samochody jeżdżą więc według uznania kierowców.

- W rejonie ul. Piłkarskiej – Olimpijskiej i Łużyckiej jest przewidziane rondo w ramach Becetki, czyli Bytomskiej Centralnej Trasy Północ – Południe. Na realizacje tej inwestycji miasto wielokrotnie starało się o pozyskanie środków zewnętrznych. Niestety do tej pory miastu nie udało się pozyskać dofinansowania - przypomina Tomasz Sanecki z UM Bytom.

W sezonie ligowym 2023/2024 piłkarze klubu Polonia Bytom rozpoczęli rywalizację na trzecim poziomie rozgrywek, zwanym II ligą.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bebok Mobilok pilnuje Politechniki Śląskiej

Przy wejściu głównym do kampusu Politechniki Śląskiej w Katowicach uroczyście odsłonięto figurkę Mobiloka. To symbol nowoczesności, wiedzy i inżynierskiej pasji zakorzenionej w śląskiej tradycji. To wyjątkowe połączenie naszego lokalnego dziedzictwa z przyszłością, którą wspólnie tworzą nauka, innowacje i młodzi ludzie.

Wygrali licytację WOŚP i zjechali do szybu Grzegorz

Był to drugi taki zjazd w tym miesiącu w Południowym Koncernie Węglowym. Tym razem szyb Grzegorz. Wcześniej zwycięzcy licytacji WOŚP gościli również w Zakładzie Górniczym Janina. Oba wydarzenia pozwoliły uczestnikom poznać specyfikę pracy zakładów górniczych od strony technicznej oraz organizacyjnej.

Wincenty Pstrowski: "Kto wyrobi więcej ode mnie?" Górnik, symbol epoki i ofiara systemu

Katowicki Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że 18 kwietnia minęła kolejna rocznica śmierci Wincentego Pstrowskiego. Zmarł  w 1948 r. w Krakowie. Górnik, rębacz dołowy i jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli propagandy pracy w Polsce Ludowej.

Górny Śląsk nie pęka przed gigantami. Szalone remisy Górnika i GKS-u

W minionej kolejce śląskie zespoły stanęły przed niezwykle trudnymi wyzwaniami. Wiele z nich rywalizowało na wyjeździe lub mierzyło się z faworytami ligi. Choć żadna z ekip z naszego regionu nie odniosła zwycięstwa, z pewnością nie można mówić o rozczarowaniu. Mecze Górnika Zabrze i GKS-u Katowice dostarczyły kibicom ogromnych emocji i niespodziewanych zwrotów akcji.