Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 158.26 USD (0.00%)

Srebro

85.04 USD (-0.39%)

Ropa naftowa

100.51 USD (+3.75%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.43%)

Miedź

5.84 USD (-0.78%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 158.26 USD (0.00%)

Srebro

85.04 USD (-0.39%)

Ropa naftowa

100.51 USD (+3.75%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.43%)

Miedź

5.84 USD (-0.78%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

SRK ratuje teren, gdzie trafiały odpady z kopalni Wawel

Kopalniawawel

fot: SRK SA/B.Pabiszczak

SRK prowadzi prace przy ul. Bukowej w Rudzie Śl.

fot: SRK SA/B.Pabiszczak

Ruszyła rekultywacja terenu przy ul. Bukowej w Rudzie Śląskiej. Celem prac jest likwidacja zapożarowania i zabezpieczenie pobliskich terenów. To kolejne miejsce na mapie regionu, gdzie Spółka Restrukturyzacji Kopalń naprawia szkody wyrządzone przez przemysł - podaje SRK w komunikacie.

Prowadzone roboty wiążą się z chwilowymi niedogodnościami dla mieszkańców, ale już w przyszłym roku odczują wyraźną poprawę sytuacji. SRK jest użytkownikiem wieczystym obszaru objętego specjalistycznymi robotami, którego właścicielem jest Skarb Państwa.

Na początek przyległe tereny zabezpieczono przed rozprzestrzenianiem się zjawisk pożarowych. Powstały specjalne „ekrany izolacyjne”. Zgodnie z technologią przyjętą w projekcie, powierzchnia likwidowanych ognisk pożarowych jest w pierwszej kolejności obniżana przy użyciu spycharek. Zagrzany materiał podlega odpowiedniemu schładzaniu. Usuwanie go ze stref zapożarowanych prowadzone jest do głębokości, na której występują bezpieczne temperatury, tj. około 30 st. C. Zakończenie prac planowane jest na grudzień 2025 r.

Przez powstające na powierzchni ternu szczeliny na powierzchnię zaczęły wydobywać się gazy pożarowe. SRK już na przełomie 2019 i 2020 r., w trybie  awaryjnym, zleciła doraźne prace zabezpieczające teren, wykonując powierzchniową okrywę izolacyjną w miejscach występowania najbardziej intensywnych zjawisk ogniowych. Teraz, w oparciu o specjalistyczną dokumentację projektową, rozpoczęto gruntowne roboty, których celem jest gaszenie oraz rekultywacja techniczna i biologiczna terenu. Ma to zminimalizować negatywne oddziaływanie na środowisko oraz poprawić warunki życia mieszkańców i użytkowników sąsiadujących z rekultywowaną działką.

Historycznie, na terenie przy ul. Bukowej znajdowała Cegielnia Bielszowice. Po jej likwidacji trafiały tam odpady wydobywcze pochodzące z KWK Wawel. W 1992 r. przystąpiono do likwidacji wyrobisk dawnej cegielni przy wykorzystaniu materiałów powęglowych, zawierających sporo czynników palnych. Skutkiem tamtych działań jest powstawanie ognisk pożaru endogenicznego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.