GIG realizuje nowy projekt

1620284668 co2pixabay

fot: pixabay.com

Niezbędne są zmiany w zakresie energetyki, całych systemów ekonomicznych i przemysłowych, technologii czy też transportu

fot: pixabay.com

Pilot SRATEGY to akronim projektu pt. Instalacje pilotowe geologicznego składowania CO2 w regionach strategicznych, który realizowany jest obecnie w Głównym Instytucie Górnictwa. Jego celem jest przeprowadzenie prac studialnych zmierzających do wdrożenia trzech instalacji pilotowych składowania dwutlenku węgla w Europie. Ponieważ projekt stanowi kontynuację projektu STRATEGY CCUS, takie badania prowadzone są dla wskazanych wcześniej lokalizacji w regionie Basenu Paryskiego we Francji, Basenu Luzytańskiego w Portugalii oraz Basenu Ebro w Hiszpanii. Zostanie również pogłębiona wiedza na temat możliwości składowania CO2 na Górnym Śląsku.

Technologia wychwytywania, wykorzystania i składowania dwutlenku węgla (CCUS) polega na wychwytywaniu CO2 z dużych źródeł przemysłowych oraz jego trwałym składowaniu w podziemnych strukturach lub wykorzystaniu go poprzez konwersję do użytecznych produktów, z równoczesnym ograniczeniem emisji z sektorów przemysłowych i energetycznych. Są to rozwiązania uważane za kluczowe dla działań na rzecz klimatu.

Prace GIG obejmują badania geologiczne i modelowanie dla wybranych miejsc składowania oraz ocenę rozwoju technologii CCS wraz z rekomendacjami dla regionów zaangażowanych w projekt. W rejonie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego zidentyfikowano dwa możliwe miejsca składowania dwutlenku węgla, o potencjale około 100 milionów ton w głębokich poziomach wodonośnych. W celu zwiększenia rozpoznania potencjału składowania CO2 zebrane zostały szczegółowe dane geologiczne, na podstawie których opracowane zostaną modele geologiczne 3D dla potencjalnych składowisk. Przeprowadzone zostaną również dynamiczne badania symulacyjne składowania CO2.

Jednym z wyników Pilot STRATEGY będzie też identyfikacja miejsc składowania, w których pozytywny dialog z regionalnymi i krajowymi interesariuszami oraz ze społecznością lokalną może wspierać ostateczną decyzję dla pilotażu CCS w danym regionie. Projekt realizowany jest przez 16 europejskich instytucji i finansowany przez Unię Europejską z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowe kierunki z Pyrzowic. Zimą polecimy w ciepłe rejony

W nadchodzącym sezonie zimowym z katowickiego lotniska będzie można polecieć w czterech nowych kierunkach.

Transport wykorzysta tereny kopalń? Prezes Kolei Śląskich: Będą bardzo pożądane

To ma być przykład transformacji terenów pogórniczych. W Gliwicach-Bojkowie, na terenie dawnej infrastruktury kopalni Sośnica, powstanie baza Kolei Śląskich. O przemianie tego miejsca i przyszłości podobnych terenów rozmawialiśmy z prezesem spółki Krzysztofem Klimoszem.

Najbardziej podrożała chemia gospodarcza, spadły ceny oleju i masła

W czerwcu koszt modelowego zestawu produktów codziennego użytku wzrósł o 2,7 proc. rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetów WSB Merito. Najbardziej, o ponad 6 proc. zdrożała chemia gospodarcza, z kolei produkty tłuszczowe staniały o blisko 15 proc.

Kwestie handlu emisjami EU ETS wymagają nowych decyzji

Przyszłość Funduszu Modernizacyjnego powinna być jednym z istotnych elementów dyskusji o rewizji EU ETS.