Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.62 PLN (-2.92%)

KGHM Polska Miedź S.A.

318.10 PLN (-0.19%)

ORLEN S.A.

129.08 PLN (+0.22%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.95 PLN (+2.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.83 PLN (-1.01%)

Enea S.A.

23.00 PLN (+0.44%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.85 PLN (-1.00%)

Złoto

4 740.90 USD (+0.56%)

Srebro

76.41 USD (+0.99%)

Ropa naftowa

105.90 USD (-0.19%)

Gaz ziemny

2.52 USD (-2.59%)

Miedź

6.03 USD (-0.06%)

Węgiel kamienny

109.50 USD (+1.39%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.62 PLN (-2.92%)

KGHM Polska Miedź S.A.

318.10 PLN (-0.19%)

ORLEN S.A.

129.08 PLN (+0.22%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.95 PLN (+2.43%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.83 PLN (-1.01%)

Enea S.A.

23.00 PLN (+0.44%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.85 PLN (-1.00%)

Złoto

4 740.90 USD (+0.56%)

Srebro

76.41 USD (+0.99%)

Ropa naftowa

105.90 USD (-0.19%)

Gaz ziemny

2.52 USD (-2.59%)

Miedź

6.03 USD (-0.06%)

Węgiel kamienny

109.50 USD (+1.39%)

Sport: powstaje liga zawodowa, czyli rewolucja na lodzie

fot: Andrzej Bęben/ARC

Gadżety już są, na wyniki trzeba będzie nieco poczkeać

fot: Andrzej Bęben/ARC

Czy wicemistrz Polski w hokeju na lodzie JKH GKS Jastrzębie i GKS Tychy, - kluby z górniczą tradycją - dołączą do budowanej zawodowej ligi? Prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Piotr Hałasik ma nadzieję, że tak się stanie.

Jak na razie stosowne umowy podpisało Zagłębie Sosnowiec i HC GKS Katowice - poinformował we wtorek (11 czerwca) Mariusz Wołosz, prezes spółki Polska Hokej Liga.

Polska Hokej Liga - zawodowe rozgrywki ligowe hokeja na lodzie w Polsce. Do 2013 najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce funkcjonowała jako Polska Liga Hokejowa (PLH), zaś wcześniej jako I liga i Ekstraliga. W kwietniu 2013 Polski Związek Hokeja na Lodzie powołał spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której celem jest organizacja i zarządzanie ligą zawodową hokeja na lodzie w Polsce.

Dlaczego postanowiono powołać profesjonalną ligę hokeja na lodzie? Dlatego, podkreśla Wołosz, że jest to jedyna ścieżka do trwałego i harmonijnego rozwoju.

- Konsekwencja we wprowadzaniu zmian powinna już za kilka lat zaprocentować sporym wzmocnieniem ligi, klubów i reprezentacji - uważa Wołosz, a prezes Hałasik dodaje, że jego celem jest to, by polski hokej pojawił się (po dwudziestu paru latach przerwy) na igrzyskach olimpijskich w 2018 r.

Rozgrywki profesjonalistów noszą nazwę Hokej Liga i zostaną rozegrane już na przełomie 2013 i 2014 r. Liga ma ruszyć, "choćby miały grać w niej cztery zespoły" - jak rzekł w Katowicach prezes PZHL. Nie przewiduje się spadku, mają być zniesione limity występowania w drużynach obcokrajowców, będzie można wykupić tzw. dziką kartę upoważniającą do gry w HL.

Wołosz poinformował, że jednym z warunków, jakie muszą spełnić chcący występować w Lidze jest posiadanie budżetu w wysokości min. 2 mln zł. To po to, by występująca w profesjonalnej lidze drużyna miała pieniądze na dokończenie gry w całym sezonie.

Co z tego będzie, zobaczymy. Wspomnienia po polskim hokeju, który grał z światową czołówką, są odległe. Dziś w hokej na lodzie wyczynowo w Polsce gra 559 seniorów, a w PZHL zarejestrowano łącznie prawie 2 tys. zawodników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bebok Mobilok pilnuje Politechniki Śląskiej

Przy wejściu głównym do kampusu Politechniki Śląskiej w Katowicach uroczyście odsłonięto figurkę Mobiloka. To symbol nowoczesności, wiedzy i inżynierskiej pasji zakorzenionej w śląskiej tradycji. To wyjątkowe połączenie naszego lokalnego dziedzictwa z przyszłością, którą wspólnie tworzą nauka, innowacje i młodzi ludzie.

Wygrali licytację WOŚP i zjechali do szybu Grzegorz

Był to drugi taki zjazd w tym miesiącu w Południowym Koncernie Węglowym. Tym razem szyb Grzegorz. Wcześniej zwycięzcy licytacji WOŚP gościli również w Zakładzie Górniczym Janina. Oba wydarzenia pozwoliły uczestnikom poznać specyfikę pracy zakładów górniczych od strony technicznej oraz organizacyjnej.

Wincenty Pstrowski: "Kto wyrobi więcej ode mnie?" Górnik, symbol epoki i ofiara systemu

Katowicki Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że 18 kwietnia minęła kolejna rocznica śmierci Wincentego Pstrowskiego. Zmarł  w 1948 r. w Krakowie. Górnik, rębacz dołowy i jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli propagandy pracy w Polsce Ludowej.

Górny Śląsk nie pęka przed gigantami. Szalone remisy Górnika i GKS-u

W minionej kolejce śląskie zespoły stanęły przed niezwykle trudnymi wyzwaniami. Wiele z nich rywalizowało na wyjeździe lub mierzyło się z faworytami ligi. Choć żadna z ekip z naszego regionu nie odniosła zwycięstwa, z pewnością nie można mówić o rozczarowaniu. Mecze Górnika Zabrze i GKS-u Katowice dostarczyły kibicom ogromnych emocji i niespodziewanych zwrotów akcji.