Sport: Jastrzębski Węgiel zagra o mistrzostwo świata

fot: Maciej Dorosiński

Jastrzębski Węgiel ma szanse na czołowe miejsca w klubowych mistrzostwach świata

fot: Maciej Dorosiński

Znakomity występ w ostatniej edycji siatkarskiej Ligi Mistrzów drużyny Jastrzębskiego Węgla został doceniony przez Międzynarodową Federację Siatkówki. Czwarta drużyna Europy została zaproszona do udziału w Klubowych Mistrzostwach Świata - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Jastrzębską Spółkę Węglową - glównego sponsora drużyny. W tych niezwykle prestiżowych zawodach grają najlepsze ekipy ze wszystkich kontynentów.

 

Rywalami Jastrzębskiego Węgla w mistrzostwach świata będzie siedem czołowych zespołów świata. W tej chwili wiadomo, że w Klubowych Mistrzostwach Świata zagrają: obrońca tytułu Trentino Betclick, wicemistrz Ligi Mistrzów – Zenit Kazań, triumfator klubowych mistrzostw Afryki - Al Ahly z Egiptu, Trinity Western Spartans Vancouver nominowany ze strefy Norceca, gospodarz Al Arabi Doha i Jastrzębski Węgiel. Dwa pozostałe miejsca zajmą mistrz Azji, który zostanie wyłoniony pod koniec czerwca oraz najlepsza drużyna z Ameryki Południowej. Obsada mistrzostw w Doha będzie więc znakomita.

 

Klubowe mistrzostwa świata przechodziły skomplikowane koleje losu. FIVB powołała je do życia w 1984 r. i była to jedna z pierwszych inicjatyw nowo wybranego prezydenta federacji Rubena Acosty. Te pierwsze mistrzostwa rozegrano w Brazylii, a pierwszy tytuł wywalczyła drużyna Pirelli Sao Paulo. Europę reprezentowali w tych mistrzostwach Mladost Zagrzeb i Santal Parma z Tomaszem Wójtowiczem w składzie.

 

Potem rozgrywki zawieszono, a reaktywowali je w 1989 r. Włosi, gdy w tym kraju wybuchł wielki boom na siatkówkę. Rozegrano cztery kolejne edycje do 1992 r., a wszystkie wygrały włoskie drużyny. W 1989 r. Maxicono Parma, w 1990 Mediolanum Misura, w 1991 Il Messaggero Ravenna (ze słynnymi Kiralym i Timmonsem w składzie) i w 1992 r. ponownie Misura Mediolan (trener Raul Lozano).

 

W tym ostatnim turnieju rozegranym we Florencji, Ravennie i Treviso drugie miejsce wywalczył zespół Sisleya Treviso z obecnym trenerem Jastrzębskiego Węgla – Lorenzo Bernardim w składzie. Szkoleniowiec Jastrzębia dostał jednak najbardziej prestiżową nagrodę indywidualną, gdyż został wybrany MVP (najbardziej wartościowy zawodnik) mistrzostw świata.

 

Potem znów na wiele lat zawieszono rozgrywanie Klubowych Mistrzostw Świata. W 2002 r. FIVB propozycję ich organizacji złożyła Polsce, ale ostatecznie do reaktywowania mistrzostw nie doszło. Dopiero więc w 2009 r. Katar podjął się organizacji i Klubowe Mistrzostwa Świata reaktywowano. Rozegrano w Doha dwie edycje mistrzostw mężczyzn, a w 2010 r. reaktywowano także zmagania siatkarek. W 2009 i 2010 roku klubowym mistrzem świata został włoski zespół Trentino Betclick. Dwa tytuły wicemistrzowskie wywalczyła natomiast Skra Bełchatów.

 

Teraz drugim polskim zespołem, który zagra w tych mistrzostwach będzie Jastrzębski Węgiel i z pewnością będzie jednym z kandydatów do czołowych miejsc w mistrzostwach i ma szanse zapisać się dobrze w tej wyjątkowej siatkarskiej imprezie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.