Sport.: 100 zawodników w ultramaratonie

fot: Andrzej Bęben/ARC

Historia rozgrywania biegu 12-godzinnego w Rudzie Śląskiej sięga 1999 r.

fot: Andrzej Bęben/ARC

Będzie długodystansowo i międzynarodowo! W najbliższą sobotę (25 kwietnia) do Rudy Śląskiej zjadą najlepsi ultramaratończycy z Polski, Litwy, Białorusi i Serbii. Przed nimi XVII Międzynarodowy Rudzki Bieg dwunastogodzinny połączony z VI Mistrzostwami Śląska w biegu na dwanaście godzin. - Biegi są coraz popularniejsze w naszym kraju, co również przełożyło się na rekordową liczbę uczestników tych szczególnych zawodów - podkreśla współorganizator, August Jakubik.

Zawody rozpoczną się o godzinie 7:00. Lista startowa została zamknięta, a figuruje na niej 100 osób w tym 15 kobiet i 85 mężczyzn. - Wśród uczestników jest kilku zawodników, którzy planują ustanowienie nowego rekordu Polski w tej konkurencji. Tradycyjnie mieszkańcy Rudy Śląskiej będą walczyć o czołowe miejsca oraz puchary - zapowiada August Jakubik.

Wśród rudzian którzy zmierzą się tego roku z dwunastogodzinnym dystansem są: Sebastian Kądziołka, Marian Górski, Jan Mroczek, Przemysław Basa, Marek Kopala oraz August Jakubik, który jako jedyny ukończył szesnaście dotychczasowych edycji biegu. Biegiem towarzyszącym będzie organizowana już po raz siódmy Rudzka Sztafeta 4-godzinna, w której wystartuje 11 zespołów reprezentujących rudzkie szkoły oraz Straż Miejska.

Trasa biegu posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki a jej długość wynosi 1309,5m. Wyznaczona została ulicami Nowego Bytomia, zaczynając od Placu Jana Pawła II następnie ulicami: Smolenia, Objazdową, Markowej i Damrota. Mieszkańcy tych ulic muszą być przygotowani na utrudnienia w poruszaniu się samochodem w dniu zawodów w godzinach od 6:00 do 20:00. - Proszę o wyrozumiałość oraz doping uczestników tego szczególnego biegu. To nie lada wyzwanie, dlatego też mam nadzieję, że zawodnicy nie będą na trasie osamotnieni - apeluje prezydent Grażyna Dziedzic.

Zwycięzcami ubiegłorocznego biegu dwunastogodzinnego byli Andrzej Radzikowski oraz Aleksandra Niwińska. Przebiegli oni odpowiednio ponad 145 i 126 km. Przypomnijmy także, że dla 14 zawodników ten bieg miał wymiar również duchowy. Postanowili oni zadedykować go Janowi Pawłowi II i wspólnie przebiec dystans 1500 km, dzielący Rudę Śląską od Watykanu. Zawodnicy ci dystans ten pokonali z nawiązką, przebiegając 1558 km.

Historia rozgrywania biegu 12-godzinnego w Rudzie Śląskiej sięga 1999 r. Okazją miała być 40. rocznica powstania Rudy Śląskiej. Trasa pierwotnie przebiegać miała przez wszystkie dzielnice miasta, jednak ze względów logistycznych areną zmagań został stadion "Wawelu" Wirek. Pierwsze zawody zgromadziły na starcie 15 uczestników, a ich zwycięzcą został Ukrainiec Wiktor Łozownik. Od kilku lat zawody odbywają się w centralnej części miasta w Nowym Bytomiu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Za zakupy zapłacisz więcej

W lipcu br. ceny żywności i innych produktów codziennego użytku w sklepach wzrosły średnio o 1,9 proc. rok do roku - wynika z badania UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Eksperci zwracają uwagę, że dynamika cen spada, ale jest duże prawdopodobieństwo zmiany tego trendu.

Naprawa szkód górniczych w korycie Imielanki. PGG czyści i udrażnia ciek w Chełmie Śląskim

Na terenie Gminy Chełm Śląski trwają roboty naprawcze w korycie cieku Imielanka, prowadzone przez Polską Grupę Górniczą w ramach usuwania szkód górniczych. Inwestycja, realizowana we współpracy z Wodami Polskimi, ma poprawić drożność cieku i zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców.

Utrata płynności, restrukturyzacja, pożyczka ratunkowa. Jak firmy wychodzą z kryzysu finansowego i co decyduje o tym, czy im się uda?

Firma może być rentowna i jednocześnie stanąć na skraju utraty płynności finansowej. Może mieć portfel kontraktów wartych setki milionów i nie mieć czym zapłacić faktur w tym miesiącu. Może wykazywać zysk w raporcie rocznym i nie mieć środków na obsługę bieżącego zadłużenia. To jeden z najczęstszych mechanizmów kryzysów finansowych w dużych spółkach przemysłowych. W 2026 roku doświadczyły go firmy dobrze znane czytelnikom tego portalu. Zastanawianie się jak do tego doszło to temat na osobną rozmowę. Ważniejsze jest jednak jakie narzędzia finansowe pozwalają firmie z takiego kryzysu wyjść i co decyduje o tym, czy próba się powiedzie?

Apelują w sprawie reformy PIP. „Osłabia pozycję polskich przedsiębiorstw”

Rada Przedsiębiorczości domaga się zmiany przepisów, które przyznały większe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).