Spółki prywatne zakontraktowały około 2 mln t

fot: Jarosław Galusek/ARC

Łączna wartość projektów związanych z transformacją górnictwa przygotowanych przez samorządy sięga 445 mln zł. Na ich realizację zamierzają one sięgnąć po pieniądze unijne

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Spółki Skarbu Państwa zakontraktowały węgiel na poziomie ok. 7 mln t, a spółki prywatne - 2 mln t - przekazał we wtorek, 21 czerwca, wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio Dodał, że zakupy węgla rozpoczęła też Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która do końca roku ma uzyskać 3 mln t.

Podczas wtorkowych obrad sejmowej Podkomisji stałej do spraw Sprawiedliwej Transformacji wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio przedstawił informację na temat planu importu brakującego węgla do Polski w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz ochrony potrzeb komunalno-bytowych Polaków.

Dziadzio oszacował, że globalne zapotrzebowanie na węgiel kamienny jest na poziomie 62 mln t. - Nasze krajowe wydobycie jest na poziomie 44 mln t plus, szacujemy, że to wydobycie możemy zwiększyć potencjałem spółek węglowych do poziomu 1-1,5 mln t - mówił wiceminister. Dodał, że powstaje luka na poziomie 18 mln t.

Jak stwierdził wiceszef MKiŚ, zapasy ciepłowni są obecnie na poziomie ok. 4 mln t. - Jest to stan faktyczny, który został przedstawiony nam przez URE na dzień 15 maja - powiedział. Z kolei, jak zaznaczył, zapasy w energetyce zawodowej są na poziomie 4 mln t.

- Spółki Skarbu Państwa zakontraktowały w tej chwili już węgiel na poziomie ok. 7 mln t; spółki prywatne zakontraktowały na poziomie 2 mln t - przekazał Dziadzio. Zwrócił uwagę, że zakupy węgla rozpoczęła Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Do końca roku będziemy mieli w tej agencji 3 mln t - oszacował.

- Sumarycznie powinniśmy uzyskać 12 mln t; będziemy mieć - jak szacujemy - nadwyżkę na poziomie 3 mln t - mówił.

Dziadzio przypomniał, że rząd przyjął w ubiegłym tygodniu projekt ustawy gwarantującej cenę węgla na poziomie ok. 996 zł za tonę. Pierwsze czytanie tej ustawy na komisji odbędzie się w środę - przypomniał wiceszef resortu klimatu.

Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw wpłynął do Sejmu w piątek. Przewiduje on rekompensaty dla sprzedawców za sprzedaż po cenie nie wyższej niż 966,60 zł za tonę brutto paliw stałych, takich jak: węgiel kamienny, brykiet lub pelet, zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Rekompensaty mają dotyczyć paliw stałych wydobytych wyprodukowanych w Polsce lub importowanych w okresie od 16 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

Rekompensata wynosi nie więcej niż 750 zł brutto za tonę przy sprzedaży nie więcej niż 3 t paliwa stałego na jedno gospodarstwo domowe - napisano w projekcie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.