Podwyżki umożliwią w przyszłym roku utrzymanie płacy realnej – potwierdzili związkowcy

1471423229 csm sciana okd 4

fot: ARC/OKD

Lepsza koniunktura na węgiel wywołała w Czechach kolejną falę dyskusji o sytuacji w OKD

fot: ARC/OKD

Po czterech rundach intensywnych negocjacji zarząd spółki górniczej OKD oraz związki zawodowe podpisali aneks do układu zbiorowego pracy na 2025 r. Od stycznia 2025 r. zbiorowe wynagrodzenia pracowników spółki wzrosną o 3 proc. Wzrosną poszczególne składniki wynagrodzeń, tym razem o kolejne 2 proc. Utrzymane zostaną też nagrody pieniężne i premie.

- Zbliżamy się do planowanego zakończenia eksploatacji węgla kamiennego, co nastąpi po wyfedrowaniu ostatnich ścian w I kwartale 2026 r. Zależy nam na utrzymaniu stanu zatrudnienia, aby móc zarządzać końcową fazą działalności skutecznie i bezpiecznie. Dlatego zgodziliśmy się ze związkami zawodowymi na motywującą podwyżkę wynagrodzeń i niektórych dodatków, mimo że ceny węgla znacznie spadły, i nie możemy spodziewać się znaczących zysków w przyszłym roku – powiedział Roman Sikora, dyrektor generalny OKD.

Porozumienie przewiduje także podwyżkę dodatku świątecznego zwanego w Polsce karpiowym. W grudniu pracownicy OKD otrzymają 12-krotność dziennej pensji. To sześć razy więcej niż przewidywała dotychczas umowa zbiorowa.

- Podwyższamy także ryczałtową kwotę racji żywnościowych (zwanych w Polsce flapsowym – przyp. red). Obejmą one nie tylko pracowników dołowych i ratowników górniczych, ale także stanowiska pracy, które do tej pory były wyłączone z tego rodzaju diet. Nagrody za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy lub dodatek za osiągane wyniki będą obowiązywać także w przyszłym roku – dodał Radomír Štix, dyrektor HR OKD.

Zgodnie z układem zbiorowym pracownikom OKD przysługują także dodatki urlopowe i świąteczne, dodatkowy tydzień urlopu oraz bon na kwotę 6400 koron rocznie na pokrycie kosztów zajęć sportowych, badań specjalistycznych, pobytów sanatoryjnych i zajęć kulturalnych. Utrzymane  będą również dopłaty do pobytów wypoczynkowych i sanatoryjnych dla dzieci.

- Podwyżki umożliwią w przyszłym roku utrzymanie płacy realnej. Z punktu widzenia związkowego pozytywne jest także to, że udało się dojść do porozumienia w sprawie podwyższenia składki wynagrodzenia oraz składki na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne – podkreślił Jiří Waloszek, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych w OKD.

Spółka OKD zatrudnia obecnie 3300 pracowników, z czego ponad 2400 to pracownicy etatowi, wśród których jest również sporo Polaków. Ok. 500 kolejnych naszych rodaków zatrudniają spółki zewnętrzne. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w OKD w 2023 r. wyniosło 54 031 koron. Za okres styczeń – listopad 2024 r. średnie miesięczne zarobki kształtowały się na poziomie 56 801 koron, czyli ok. 9700 zł -  podano w komunikacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.