Spółka Orlenu otrzymała propozycję nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

1747287035 upstream33

fot: Orlen

Grupa Orlen rozwija segment wydobywczy ropy i gazu

fot: Orlen

Orlen Upstream Norway otrzymał od norweskiego resortu energii propozycję objęcia udziałów w sześciu nowych koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych - poinformował we wtorek Orlen. Jedna z koncesji może otworzyć nowe perspektywy wydobycia gazu w Norwegii - zaznaczył.

Norweski resort energii rokrocznie przedstawia listę obszarów, które zamierza udostępnić firmom wydobywczym. Aby uzyskać koncesję, muszą one przestawić m.in. analizę potencjału danego obszaru oraz wiążący harmonogram prac. Rundy APA - Awards in Predefined Areas to główny mechanizm przydziału nowych koncesji stosowany w Norwegii.

We wtorek Orlen poinformował, że jego spółka Orlen Upstream Norway otrzymała od norweskiego Ministerstwa Energii propozycję objęcia udziałów w sześciu nowych koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych. “Oferta jest efektem rozstrzygnięcia dorocznej rundy koncesyjnej APA, w której firmy ubiegają się o przydział nowych obszarów na Szelfie. Jedna z zaproponowanych Orlen koncesji może okazać się przełomem, otwierającym nowe perspektywy wydobycia gazu w Norwegii“ - przekazał koncern w komunikacie.

Orlen dodał, że jego norweska spółka - podobnie jak w poprzednich latach - złożyła wnioski o przydział udziałów w obszarach znajdujących się w pobliżu już posiadanych aktywów, co umożliwia wykorzystanie istniejącej infrastruktury do ewentualnego zagospodarowania nowych zasobów oraz zmniejsza koszt i czas inwestycji. Jak zaznaczył koncern, zaoferowane spółce koncesje znajdują się w sąsiedztwie złóż Skarv, Vilje, Yme oraz Yggdrasil.

Według Orlenu, nie wszystkie zaoferowane koncesje mają charakter poszukiwawczy. Jedna z nich, położona w pobliżu złoża Skarv, obejmuje obszar, na którym już w 2000 r. odkryte zostały duże niekonwencjonalne zasoby gazu ściśnionego - tight gas, szacowane nawet na 140 mld metrów sześc. Odkryciu nadano nazwę Victoria.

Poprzedni udziałowcy koncesji - jak wyjaśnił koncern - wycofali się z niej po wykonaniu odwiertu rozpoznawczego w 2009 r., wskazując na trudne warunki złożowe, a w efekcie brak perspektywy uzyskania satysfakcjonującego poziomu produkcji przy wykorzystaniu dostępnych wówczas technologii wydobywczych. Orlen Upstream Norway, wspólnie z pozostałymi partnerami: Aker BP, Equinor i Harbour Energy, uznali jednak, że osiągnięcie opłacalnego poziomu produkcji jest obecnie możliwe.

“Postęp, jaki dokonał się w technologiach wydobywczych w ostatnich latach, pozwala nam myśleć o zagospodarowaniu zasobów, które do niedawna uchodziły za niedostępne“ - podkreślił Wiesław Prugar, który w zarządzie Orlenu odpowiada za segment upstream, poszukiwań i wydobycia węglowodorów. Zwrócił jednocześnie uwagę, że złoże Victoria jest szczególnie atrakcyjne, jako jedno z największych, do tej pory niezagospodarowanych, złóż gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

“Jest to wymagające przedsięwzięcie, ale jego ewentualny sukces otworzy drogę do eksploatacji kolejnych niekonwencjonalnych złóż gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym“ - dodał Prugar. Ocenił także, że zaangażowanie w projekt Victoria zapewni Orlenowi dobrą pozycję do ubiegania się o udział w kolejnych przedsięwzięciach tego typu.

Jak przekazał Orlen, zgodnie z danymi norweskiej administracji, zasoby złóż gazu niekonwencjonalnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wynoszą co najmniej 800 mld metrów sześc. Są one zgromadzone w skałach o niskiej przepuszczalności, co powoduje, że są trudne w eksploatacji przy użyciu tradycyjnie stosowanych technologii. W tym kontekście koncern zaznaczył, że posiada doświadczenie w eksploatacji niekonwencjonalnych złóż gazu zdobyte w innych regionach, które może być wykorzystane również w Norwegii.

Orlen Upstream Norway otrzymał propozycję objęcia 20 proc. udziałów w koncesji, na której znajduje się złoże Victoria. Operatorem będzie Aker BP.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.