Spółka Hawk-e stworzyła wyjątkowy system do koordynacji lotów dronów

1534266707 dron hawk e jsw innowacje

fot: Hawk-e JSW

Spółka celowa JSW Innowacje (Hawk-e) specjalizuje się m.in. w monitorowaniu i mapowaniu terenów przemysłowych. Zbuduje system bezpieczeństwa lotów dronów w polskiej przestrzeni powietrznej

fot: Hawk-e JSW

Hawk-e, spółka z Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej , wdrożyła pionierski projekt, który przyczynia się do dywersyfikacji przychodów Grupy. Firma przygotowała pierwszy na świecie system do koordynacji lotów dronów i lotów załogowych, który został uruchomiony przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe JSW. 

Drony w JSW od początku wzbudzały wiele emocji, bo pozornie wydaje się, że świat węgla i świat lotów do siebie nie pasują. Ale drony można stosować na przykład do pomiarów ilości węgla na składowiskach. Loty pomiarowe na rzecz zakładów JSW będą odbywały się automatycznie, a wdrożeniem projektu zajmuje się Hawk-e, spółka celowa należąca do JSW Innowacje, rozwijająca niezbędne do tego oprogramowanie. W rezultacie przygotowany przez Hawk-e system teleinformatyczny do zarządzania lotami przyjęła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Przed wdrożeniem testy systemu PansaUTM Powered by Hawk-e Dorneradar prowadzono na dwóch wieżach kontroli lotów, co pozwoliło na uzyskanie akredytacji PAŻP pod kontrolą Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Agencja zajmuje się zapewnianiem bezpieczeństwa ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej, teraz PAŻP - wspólnie z Hawk-e - wdraża projekt w całym kraju. Testy udowodniły bowiem, że przygotowany przez spółkę system przyczynia się do uproszczenia i usprawnienia koordynacji lotów w polskiej przestrzeni powietrznej oraz zapewnia wzrost poziomu bezpieczeństwa lotów bezzałogowych i załogowych.

- To jest prawdziwy sukces, bo pokonaliśmy międzynarodową konkurencję. Zyskaliśmy przewagę na rynku systemów autonomicznych i zostaliśmy jego liderem – zapewnia dr Agnieszka Hankus-Kubica, prezes spółki Hawk-e.

- Nasz projekt rozwijaliśmy z myślą o dywersyfikacji przychodów Grupy Kapitałowej JSW - dodaje. 

W uproszczeniu, system PansaUTM Powered by Hawk-e Dorneradar umożliwia zarządzanie ruchem dronów przez operatora za pośrednictwem systemu sterującego z pierwszeństwem przelotu załogowych statków powietrznych. To oznacza m.in. szybką komunikację między kontrolerem ruchu lotniczego w wieży, a operatorem drona. Operator może błyskawicznie sprawdzić możliwości lotu, złożyć plan lotu i uzyskać zgodę na lot. Tym samym system Hawk-e jest zgodny z najnowszymi przepisami, wydanymi przez Ministerstwo Infrastruktury oraz z przepisami unijnymi, które będą obowiązywać w tym zakresie od lipca 2020 r. 

- System można wdrażać w innych krajach, można też rozbudowywać go o inne elementy – mówi prezes spółki Hawk-e.

- Widzimy w tym przyszłość, bo innowacyjne firmy z całego świata inwestują w drony. My zapewniamy środowisko do zarządzania ich ruchem - stwierdza. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.