Spółdzielnie energetyczne to najtańsza forma transformacji energetycznej

fot: MKiŚ

Paulina Hennig-Kloska

fot: MKiŚ

Spółdzielnie energetyczne to najtańsza forma transformacji energetycznej; modelowo przygotowane dla konkretnych społeczności są nastawione na konsumpcję energii przez siebie wytworzonej, a więc - co za tym idzie - też na tańszy obieg energii - podkreśliła w poniedziałek we Wrocławiu ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska.

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w poniedziałek wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielami samorządów z regionu w sprawie pilotażowego programu wsparcia spółdzielni energetycznych na Dolnym Śląsku. Program powstał w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu.

- W tym przedsięwzięciu spółdzielnie energetyczne będą tworzone w głównej mierze przez gminy i ich mieszkańców. To będą samodzielne podmioty, społeczności energetyczne nastawione na produkcję energii, jej magazynowanie, przechowywanie, dostarczanie i ostateczną konsumpcję - powiedziała ministra klimatu.

Hennig-Kloska podkreśliła, że spółdzielnie energetyczne to najtańsza forma transformacji energetycznej. Dodała, że są modelowo przygotowane dla konkretnych społeczności, są nastawione na konsumpcję energii przez siebie wytworzonej. - A więc co za tym idzie, też na tańszy obieg energii - dodała ministra, podkreślając, że w tego typu spółdzielniach będzie powstawać “czystsza energia“.

Prezes WFOŚiGW Paweł Łapacz powiedział, że ideą pilotażowego programu jest pomoc i sfinansowanie gminom przygotowania do starania się o środki finansowe na budowę spółdzielni energetycznych. Budżet programu to 5 mln zł, a gminy mogą się starać o dofinansowanie do 90 proc. na jedną spółdzielnię energetyczną.

- To pieniądze przeznaczone na przygotowanie się spółdzielni energetycznej do pozyskania już większych pieniędzy na realizację takich inwestycji - dodał Łapacz.

Zwrócił uwagę, że program został przygotowany we współpracy z firmą Tauron Dystrybucja oraz z Bankiem Ochrony Środowiska. - Tauron daje nam możliwość przyłączenia różnego rodzaju źródeł energii w konkretnych miejscach. Z drugiej strony Bank Ochrony Środowiska wraz z nami opracuje taki model finansowania tych inwestycji, który minimalizuje skutki takich inwestycji dla budżetu gmin - poinformował prezes WFOŚiGW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.