Spędź urlop w Polsce i wesprzyj branżę turystyczną

fot: Krystian Krawczyk

Polska zajmuje trzecie miejsce przyznane przez użytkowników serwisu booking.com wśród najbardziej gościnnych państw świata

fot: Krystian Krawczyk

Tegoroczne wakacje zdominuje raczej turystyka krajowa - powiedział PAP wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Zachęcił do spędzania urlopu w Polsce, by wspierać branżę turystyczną i pomóc się jej odbudować po pandemii.

"Tegoroczne wakacje zdominuje raczej turystyka krajowa, do czego zachęcam" - wskazał Gut-Mostowy. Dodał, że trzeba "solidarnie wspierać branżę turystyczną i planować urlopy w kraju, aby pomóc jej się odbudować po pandemii".

Formą wsparcia dla branży, która pomaga jej w utrzymaniu płynności finansowej i przetrwaniu tego trudnego czasu jest - jak zaznaczył - korzystanie ze specjalnych voucherów turystycznych.

Prawo dotyczące voucherów i zaliczek weszło w życie 1 kwietnia. Wprowadza ono możliwość zwrotu wpłat za imprezy turystyczne, po skutecznym odstąpieniu od takiej umowy, po upływie 180 dni od poinformowania o takim fakcie. Albo - zamiast zwrotu pieniężnego - pozwala na dokonanie go w formie vouchera, który będzie można zrealizować w ciągu roku.

Według informacji przekazanych PAP przez Ministerstwo Rozwoju agenci turystyczni szacują, iż voucher wybiera ok. 31 proc. turystów.

Z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przeprowadzonej wśród hotelarzy na początku kwietnia 2020 r., wynika, że hotele skorzystały: z voucherów - 73 proc.; z odroczenia zwrotu o 180 dni - 70 proc., z anulacji rezerwacji i zwrotu zaliczki - 86 proc. Ankieta pokazuje też, że hotelarze z nadzieją patrzą na najbliższe tygodnie: 49 proc. oczekuje, że ruch turystyczny zacznie się już w czerwcu lub lipcu br. z wykorzystaniem voucherów, a 67 proc. spodziewa się w tym samym okresie wznowienia turystyki bez voucherów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.

Węgiel wraca do łask. Polacy chcą się nim ogrzewać

Sprzedaż kotłów na węgiel wzrosła w drugim kwartale 2026 r. o 15-20 proc. – szacuje Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). Branża wskazuje, że wpływ miały na to m.in. ceny pelletu, a węgiel jest obecnie łatwiej dostępny i tańszy.