Spadki na Wall Street

Wtorkowa sesja na Wall Street rozpoczęła się od wzrostów, ale potem do głosu doszli sprzedający i w efekcie dzień zakończył się na sporych minusach. Dla indeksu Dow Jones to był najgorszy pierwszy kwartał w historii. Inwestorzy cały czas liczą na kolejne pakiety stymulacyjne ze strony rządów.

Dow Jones Industrial na zamknięciu stracił 410 pkt, czyli 1,84 proc. i wyniósł 21 917,16 pkt. W pierwszym kwartale indeks stracił ponad 22 proc., co jest największą procentową stratą w trzech pierwszych miesiącach roku w historii.

S&P 500 spadł o 42 pkt, czyli 1,60 proc. i wyniósł 2584,59 pkt. Indekd ten stracił w kończącym się pierwszym kwartale 19,6 proc., co jest dla niego największą kwartalną stratą od 2008 r. To był też dla S&P 500 najgorszy pierwszy kwartał od 1938 r.

W samym marcu zarówno S&P 500, jak i Dow Jones straciły po ponad 12 proc., chociaż i tak w zeszłym tygodniu indeksy odrobiły sporą część wcześniejszych zniżek.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 74 pkt, czyli 0,95 proc., do 7700,10 pkt.

- Nie wiemy jak długo kwarantanna i zamrożenie światowej gospodarki potrwa. Jest jeszcze stanowczo zbyt wcześnie, by mówić, że osiągnęliśmy dno - powiedział Toby Lawson, dyrektor ds. rynków światowych w Societe Generale Securities Australia.

Agencja Bloomberga podała w poniedziałek, że Biały Dom i Kongres przygotowują kolejną odsłonę pakietu stymulacyjnego. Według źródeł urzędnicy Białego Domu opracowali listy wniosków od agencji rządowych o łącznej wartości około 600 mld USD. Propozycje obejmują większą pomoc federalną dla budżetów stanowych, a także pomoc finansową dla rynków hipotecznych i branży turystycznej.

Departament Skarbu podał, że linie lotnicze będą musiały z góry zaproponować, w jaki sposób rząd federalny będzie mógł utrzymać udziały w spółkach, które będą beneficjentami pomocy publicznej w wysokości 61 mld, które zostały przewidziane w przyjętym pakiecie stymulacyjnym.

Prezydent USA Donald Trump rozważał wcześniej wspólnie z doradcami nakaz pracy z domu dla wszystkich pracowników w USA, którzy mogą pracować zdalnie. Trump powiedział w poniedziałek, że "w tej chwili wydaje się to mało prawdopodobne".

Rezerwa Federalna uruchomiła tymczasową infrastrukturę dla przeprowadzania transakcji przez zagraniczne banki centralne w celu wsparcia sprawnego funkcjonowania rynków finansowych i zaopatrywania zagranicznych rynków pieniężnych w dolary.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

POLREGIO kupuje sześć nowych Elfów od PESY. Pociągi wyjadą na tory w 2029 roku

POLREGIO S.A. podpisało w środę, 5 sierpnia 2026 r., umowę na zakup sześciu nowoczesnych, niskopodłogowych elektrycznych zespołów trakcyjnych ELF, które wyprodukuje PESA Bydgoszcz S.A. Wartość kontraktu to 214,8 mln zł netto, a pierwsze składy mają wyjechać na tory w połowie 2029 roku.

Rozbudują ważną drogę ekspresową. Jest przetarg

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na rozbudowę trasy S1 na odcinku Mysłowice-Lędziny.

Domański: Rekordy warszawskiej giełdy efektem rosnącego zaufania inwestorów

Od 15 października 2023 r. indeks WIG urósł o 125 proc., a WIG20 o 102 proc.; nowe rekordy warszawskiej giełdy to efekt m.in. rosnącego zaufania inwestorów do Polski - ocenił szef MF Andrzej Domański. We wtorek WIG po raz pierwszy przekroczył 150 tys. pkt. na zamknięci sesji.

Elektryk? Tak, ale najlepiej niedrogi

Polacy nie mówią „nie” samochodom elektrycznym. Głównym kryterium jest jednak cena.