Śp. ks. bp Tadeusz Szurman o Śląsku i górnikach

fot: Kajetan Berezowski

Ks.bp. Tadeusz Szurman urodził się 9 lipca 1954 r. w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim. Został ordynowany na duchownego 19 listopada 1978 r.

fot: Kajetan Berezowski

W poniedziałek, 3 lutego 2014 r., na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach pochowano ks.bp. Tadeusza Szurmana, zwierzchnika Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Urodził się 9 lipca 1954 r. w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim. Został ordynowany na duchownego 19 listopada 1978 r. w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim, po czym podjął pracę jako wikariusz w Świętochłowicach, gdzie w 1984 r. został proboszczem. Równocześnie w latach 1989-1990 był administratorem parafii w Zabrzu, a od 1993 r. proboszczem ewangelickiej parafii w Katowicach.

W ciągu swej posługi kapłańskiej pełnił również funkcję duszpasterza młodzieżowego diecezji katowickiej, zaś w latach 1984-1990 był ogólnopolskim duszpasterzem młodzieży i przewodniczącym Komisji Młodzieżowej Polskiej Rady Ekumenicznej. W latach 1991-2001 pracował jako radca diecezjalny Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, w latach 1998-2002 był prezesem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

W 2001 r. został wybrany przez Synod Diecezjalny Biskupem Diecezji Katowickiej, w urząd został wprowadzony w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach 6 stycznia 2002 r. Cztery lata później podniesiono go do godności zastępcy zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

W 2004 r. ks. bp. Tadeusz Szurman wraz z kilkunastoma duchownymi wziął udział w zorganizowanym przez redakcję Trybuny Górniczej zjeździe do podziemi kopalni węgla kamiennego Krupiński w Suszcu.

Podczas spotkania z dyrekcją zakładu mówił:

- Pracujemy wśród górników i chcemy znać ich problemy, zwłaszcza warunki pracy. To pomaga z większym szacunkiem patrzeć na tę ciężką robotę i uczy pozytywnego myślenia o Śląsku, który kiedyś żywił swymi bogactwami całą Polskę, a dziś potrzebuje pomocy i dyskusji o przyszłości. Górnictwo pozostanie, ponieważ nie mamy aż tylu alternatywnych źródeł energii. Trzeba więc za wszelką cenę bronić tej gałęzi gospodarki i rozważnie podejmować decyzje o jej restrukturyzowaniu.

Ks. bp Tadeusz Szurman inicjował wiele przedsięwzięć kulturalnych i społecznych, za które wielokrotnie był nagradzany: m.in. Nagrodą im. Karola Miarki oraz nagrodą im. ks. Szramka.
W 2012 r. został Honorowym Obywatelem Miasta Katowice.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.