Sosnowiec: Ogłoszono przetarg na rewitalizację KWK Kazimierz-Juliusz

fot: Maciej Dorosiński

Koszt rewitalizacji to około 100 mln zł

fot: Maciej Dorosiński

Do 28 kwietnia br. można składać oferty w ogłoszonym w środę przetargu na rewitalizację części terenu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Kazimierz-Juliusz. Wstępnie koszt inwestycji oszacowano na ok. 100 mln zł.

W ramach zapowiadanego przez Urząd Miejski w Sosnowcu projektu budynki dawnej kopalni mają zostać wyremontowane i uzyskać nowe funkcje. Ponadto powinny zostać w nich zachowane i wyeksponowane pamiątki związane z górnictwem.

W kompleksie BHP, składającym się z cechowni, łaźni, lampowni oraz części biurowej, zaplanowano utworzenie inkubatora przedsiębiorczości, centrum aktywności społeczno-zawodowej, centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego, przedszkola oraz żłobka wraz z placem zabaw.

Wieża szybu Kazimierz I ma zostać przekształcona w wieżę widokową, a w budynku maszyny wyciągowej i stacji transformatorowo-rozdzielczej oraz budynku transformatorów z rozdzielnią elektryczną ma znaleźć się gastronomia. Budynek nadszybia przeznaczono do rozbiórki.

W budynku stacji ratowniczej zaplanowano przestrzeń dla organizacji pozarządowych. W budynku warsztatu gastronomię lub przestrzeń biznesowo-usługową i biurową.

Termin składania ofert w przetargu na rewitalizację części terenu dawnej KWK Kazimierz-Juliusz wyznaczono na 28 kwietnia 2025 r. Wybór najkorzystniejszej oferty zostanie podjęty na podstawie dwóch kryteriów: ceny (60 proc.) oraz jakości (40 proc.) tzn. doświadczenia kierownika budowy.

Wybrany wykonawca będzie musiał przeprowadzić rewitalizację do 31 maja 2027 r. i udzielić 60-miesięcznej gwarancji.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński podczas niedawnej konferencji prasowej wskazał, że "Sosnowiec i całe Zagłębie Dąbrowskie wyrosło z ciężkiej pracy - górnictwa i hutnictwa. I o tym górnictwie będziemy tutaj przypominać. Będziemy też myśleć o przyszłości“.

Koszt rewitalizacji części terenu dawnej KWK Kazimierz-Juliusz oszacowano na ok. 100 mln zł. Projekt uzyskał ponad 70 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 na działania dotyczące ponownego wykorzystania terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu.

Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Sosnowcu i Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali w 2024 r. list intencyjny ws. przekazania samorządowi kolejnych 40 ha terenu dawnej KWK Kazimierz-Juliusz. Ma on zostać przeznaczony pod budowę nowych mieszkań, atrakcyjnych m.in. ze względu na bliskość przystanku kolejowego i pętli autobusowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.