Sosnowiec: nadzwyczajne posiedzenie górniczej Solidarności

fot: Jarosław Galusek/ARC

Górnicza Solidarność zapowiedziała również złożenie zawiadomienia do prokuratury w związku z zapowiadanym całkowitym zamknięciem kopalni do końca września

fot: Jarosław Galusek/ARC

W piątek (26 września) na terenie kopalni Kazimierz-Juliusz odbyło się dziś nadzwyczajne posiedzenie Rady Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność. Podjęto decyzję o rozpoczęciu z solidarnościowej akcji protestacyjnej - podało biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

- Dalsza arogancja i upór pracodawcy oraz właściciela kopalni Kazimierz-Juliusz spotka się ze zdecydowaną reakcją całej górniczej Solidarności. Spotkaliśmy się dzisiaj tutaj, aby pokazać protestującym kolegom, że nie są sami i że mogą na nas liczyć - powiedział Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności.

Rada Sekcji podjęła decyzję o rozpoczęciu solidarnościowej akcji protestacyjnej w kopalni Kazimierz-Juliusz. Górnicy z trzech innych kopalń zapowiedzieli, że przyjadą do Kazimierza-Juliusza, "aby wesprzeć protestujących pod ziemią kolegów".

- W sobotę zmienią ich związkowcy z górniczej Solidarności z innych kopalń i będziemy prowadzić tę akcję aż do skutku. Protestacyjna akcja solidarnościowa będzie prowadzona na powierzchni - w cechowni kopalni - dodał przewodniczący.

Członkowie SKGWKw przyjętym stanowisku żądają m.in.
• gwarancji bezpieczeństwa dla uczestników podziemnego protestu w sosnowieckiej kopalni,
• wycofania się zarządu KWK Kazimierz-Juliusz z zamiaru dyscyplinarnego zwolnienia protestujących,
• wypłaty zaległych wynagrodzeń dla pracowników Kazimierza-Juliusza,
• wycofana decyzji o całkowitym zaprzestaniu wydobycia w tym zakładzie do 30 września oraz
• wyłączenia mieszkań zakładowych z obciążeń majątkowych i komorniczych kopalni.

Górnicza Solidarność zapowiedziała również złożenie zawiadomienia do prokuratury w związku z zapowiadanym całkowitym zamknięciem kopalni do końca września. "Ogłoszenie upadłości likwidacyjnej Spółki oraz natychmiastowe zatrzymanie eksploatacji, bez przyjętego i zatwierdzonego planu ruchu zakładu górniczego na okres likwidacji, tworzy realne zagrożenie dla zdrowia i życia wykonujących pracę pod ziemią oraz zagrożenie bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego. Naszym zdaniem, takie działania są niezgodne z prawem" - czytamy w stanowisku górniczej Solidarności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.