Sosnowiec: była kopalnia, będzie Poziom 450

Na terenach po byłej kopalni Sosnowiec rozpoczynają się prace budowlane, których efektem końcowym ma być centrum wspinaczkowe Poziom 450. Po dawnym zakładzie górniczym pozostanie wieża szybu Anna, która przez wiele lat była wpisana w przemysłowy krajobraz miasta...

 

Kopalnia Sosnowiec, która ostatnią tonę węgla wydobyła w 1998 roku, pozostawiła po sobie ogromną infrastrukturę, która nie wytrzymywała rywalizacji z upływającym czasem. Budynki zaczęły popadać w ruinę i jedynie wieża szybowa oraz sporych rozmiarów napis na przedniej elewacji budynku przypominały, że przez ponad sto lat w tym miejscu prężnie funkcjonował zakład górniczy.

 

Pokopalnianymi terenami zainteresował się sosnowiecki biznesmen Wojciech Banasik, który w 2007 r. kupił je od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wraz ze swoim synem Piotrem postanowił stworzyć na bazie istniejącej infrastruktury centrum wspinaczkowe. Pomysł ten przypadł do gustu władzom miasta i został w pełni zaakceptowany. Pierwszym etapem były prace rozbiórkowe, które rozpoczęły się w lipcu 2010 r. Po ich zakończeniu po kopalni została jedynie wieża szybowa, która ma symbolizować górnicze tradycje miasta oraz fragmenty budynku nadszybia. Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia zasadniczej części budowy centrum.

 

- Jak na razie wypiaskowaliśmy i pomalowaliśmy konstrukcję wieży szybowej Anna oraz część konstrukcji budynku nadszybia. Mamy już zasilanie, a w tym tygodniu zaczęliśmy budowę przyłącza wodno-kanalizacyjnego, które do końca tego miesiąca powinno być już gotowe - informuje Piotr Banasik. - Wkrótce na teren wejdzie generalny wykonawca. W pierwszej kolejności zostaną wylane dodatkowe fundamenty oraz pojawią się dodatkowe konstrukcje stalowe. Rozbierzemy także zbędne elementy dawnej elewacji. Po tym wszystkim budynek zostanie zamknięty płytą warstwową.

 

Obiekt, poza ścianą do wspinaczki i niezbędna infrastrukturą, ma być wyposażony w siłownię, halę do ćwiczeń, kawiarnię, sale konferencyjne, sklep sportowy i galerię. W planach jest także udostępnienie punktu widokowego na szczycie wieży szybowej.

 

W centrum obecne będą także górnicze symbole, które mają przypominać o górniczych tradycjach Sosnowca.

 

- W galerii będzie stała ekspozycja, przedstawiającą historię kopalni i naszego miasta. W kawiarni natomiast będzie ekspozycja zmienna – mówi Banasik. - Sam temat kopalni, jej historii, ludzi z nią związanych jest dla nas ogromnie ważny. Dlatego skupiamy się na odpowiednim połączeniu tego wszystkiego w spójną całość.

 

Budowa centrum ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Piotr Banasik przewiduje, że może to się stać między październikiem a grudniem. Po sportowych emocjach fani wspinaczki będą mogli się zrelaksować i zapoznać z historią Sosnowca i kopalni...
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.