Sośnica-Makoszowy: audyt z udziałem Japończyków

fot: Maciej Dorosiński

Akira Hirano i Hideo Yata z japońskiej firmy Chugoku Electric Power brali udział w audycie przeprowadzanym w kopalni Sośnica-Makoszowy

fot: Maciej Dorosiński

+10 Zobacz galerię

Galeria
(13 zdjęć)

W kopalni Sośnica-Makoszowy ruch Sośnica w czwartek (26 lipca) odbył się audyt, który ma na celu zweryfikowanie wyników osiąganych przez kopalniane instalacje utylizujące metan. Kontrola została przeprowadzona przez firmę TŰV Rheinland, a jej wyniki będą miały znaczenia dla sprzedaży przez Kompanię Węglową jednostek zredukowanej emisji (ERU) japońskiej spółce Chugoku Electric Power Co,.Inc. z Hiroszimy.

- Jednostki zredukowanej emisji generowane są z dwóch instalacji utylizujących metan kopalniany. Pierwszą z nich jest agregat prądotwórczy o mocy 2 MW, a drugą spalarnia metanu. W oparciu o ustalenia międzynarodowej umowy zwanej "Protokołem z Kioto" obydwie instalacje zostały uznane są utylizujące metan i przyczyniające się w ten sposób do ochrony klimatu. Dzięki nim metan pozyskany w procesie odmetanowania nie jest bezpośrednio emitowany do atmosfery, ale w nich spalany - wyjaśnia Krzysztof Kiełbowski, dyrektor ds. produkcji kopalni Sośnica-Makoszowy.

Warto wspomnieć, że instalacje powstały na przestrzeni ostatnich lat. Agregat prądotwórczy, który produkuje prąd na potrzeby kopalni został oddany do użytku w kwietniu 2009 r. dwa lata później na terenie ruchu Sośnica pojawiła się natomiast instalacja spalania. Koszt tych inwestycji wyniósł około 15 mln zł.

Warto zaznaczyć, że poza Sośnicą-Makoszowami w sprzedaż ERU spółce z Hiroszimy zaangażowana jest także kopalnia Knurów-Szczygłowice. Zainteresowane strony nie podały jaka ilość jednostek może być przedmiotem umowy, ani na ile wyceniono wartość jednego ERU. Kwestie te mają być negocjowane.

W dzisiejszym audycie uczestniczyli poza przedstawicielami kopalni i audytorami uczestniczyli również menedżerowie z japońskiej spółki w osobach: Akiry Hirano i Hideo Yaty. Goście z "Kraju kwitnącej wiśni" bacznie przyglądali się kontrolowanym instalacjom, a w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl zdradzili, że są zainteresowani dalszym zakupem jednostek jednak decyzje w tej kwestii uzależniają od tego jak będzie się rozwijać prawo związane z emisją.

- Cała procedura związana z audytem, włącznie z opublikowaniem raportu, ma zakończyć się do 30 września br. - powiedział w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Jacek Mszyca, rzeczoznawca ds. ochrony środowiska i energetyki z firmy TŰV Rheinland, który dodał, że dzisiejszy przegląd ma na celu potwierdzenie tego, że urządzenia pomiarowe stosowane w rzeczywistości są zgodne z tymi, które są wykazane w dokumentacji technicznej.

- Opinia, którą przedstawimy jako jednostka przeprowadzająca audyt trafi do zainteresowanych stron, ale również do Ministerstwa Środowiska, gdzie musi być zatwierdzona. Resort na jej podstawie potwierdzi ilość jednostek redukcyjnych. Jeśli Ministerstwo Środowiska zatwierdzi raport, to strony będą mogły przystąpić do realizacji transakcji - wyjaśnił Mszyca.

W galerii: Audyt w kopalni Sośnica-Makoszowy. Gliwice, 26 lipca 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.