Solidarność zawiąże koalicję niezadowolonych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Jeżeli dojdzie do protestów, to najbardziej realnym scenariuszem jest wspólny strajk ostrzegawczy wszystkich związków na Śląsku

fot: Andrzej Bęben/ARC

Stworzenie przez NSZZ Solidarność koalicji organizacji niezadowolonych z działań rządu, protest ws. zmian Kodeksu pracy oraz przygotowania do strajku generalnego na Śląsku - to najbliższe działania NSZZ "Solidarność" ustalone podczas blisko ośmiogodzinnych (5 marca) obrad sztabu protestacyjnego.

Brak reakcji rządu na postulaty społeczne, a Sejmu - na obywatelskie projekty ustaw, łamanie praw pracowniczych i konieczność stworzenia koalicji z innymi związkami oraz organizacjami społecznymi - to główne problemy, nad którymi debatowali we wtorek w Kielcach przedstawiciele NSZZ "S" z całej Polski. Ustalono plan działań na najbliższe tygodnie.

- Jesteśmy przeciwni zmianom w prawie pracy dotyczącym wprowadzenia rocznego okresu rozliczania czasu pracy. Taka zmiana oznacza, że pracodawca będzie mógł zgodnie z prawem wymagać dwunastogodzinnej pracy sześć dni w tygodniu przez 5,5 miesiąca. Zwykły robotnik nie zdaje sobie z tego sprawy. Planujemy więc ogólnopolską akcję informacyjną nt. zmian Kodeksu pracy - poinformował przewodniczący Związku Piotr Duda.

Podczas obrad sztabu protestacyjnego w Kielcach działacze Solidarności uznali, że w obronie pracowników - na których niekorzyść będzie działać nowelizacja prawa pracy - konieczne jest zorganizowanie manifestacji, porównywalnej w skali do marszu poparcia dla TV "Trwam" z września ub.r. Szczegółowe ustalenia - miejsca, termin i skali protestu - zapadną jednak dopiero podczas obrad Komisji Krajowej "S" w dniach 19-20 marca w Bielsku-Białej.

Także Międzyzakładowy Komitet Strajkowo-Protestacyjny na Śląsku czeka z decyzją o strajku generalnym. Przewodniczący Regionu Śląsko-Dąbrowskiego "S" Dominik Kolorz poinformował w Kielcach o wynikach referendum, w którym gotowość przystąpienia do czterogodzinnego strajku zadeklarowało około 150 tys. osób. Komitet ma jednak spotkać się w przyszłym tygodniu w Katowicach z przedstawicielami rządu podczas wojewódzkiej komisji dialogu społecznego. Decyzja o strajku zapadnie dopiero po tej debacie.

Jak zapowiedział w Kielcach przewodniczący "S" Piotr Duda, związek przygotowuje również spotkanie z przedstawicielami ponad 70 organizacji społecznych, centrali związkowych i stowarzyszeń, które w obecnej sytuacji politycznej czują się bezsilne. Wśród organizacji, które potwierdziły swoją obecność w koalicji są m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Ruch Obywatelski na Rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, a także nie związane z polityką organizacje "Ratuj maluchy" czy Stowarzyszenie poszkodowanych przez nadzór budowlany.

- Chcemy zawiązać koalicję niezadowolonych, którym obecny rząd dał w kość. Spotkanie odbędzie się 16 marca w historycznej sali BHP w Stoczni Gdańskiej. Wiele nas dzieli, ale kwestie takie jak jednomandatowe okręgi wyborcze czy walka o zmiany w ustawie dot. referendum czy obywatelskich projektów ustaw łączą nas. Chodzi o to, by zbierane przez ludzi podpisy nie były wyrzucane do kosza przez rządzących. W ubiegłym roku w Polsce zebrano blisko 5 mln podpisów pod różnymi projektami obywatelskimi ustaw. Żadna nie ujrzała światła dziennego" - stwierdził Duda.

Obrady sztabu protestacyjnego NSZZ "S" w Kielcach trwały do późnego wieczora. Sztab składający się przewodniczących regionów i sekretariatów branżowych jest gremium opiniotwórczym, którego decyzje są podstawą do wiążących działań Komisji Krajowej "S".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.