„Solidarność” z JSW: Nie ma naszej zgody na wypłatę 30 proc. nagrody barbórkowej

1760424145 jsw dawid lach

fot: JSW/Dawid Lach

P.o. prezesa JSW Bogusław Oleksy

fot: JSW/Dawid Lach

Zakładowa Organizacja Koordynacyjna (ZOK) NSZZ „Solidarność” z Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformowała, że stanowczo protestuje przeciwko decyzji, że w tym roku nagroda barbórkowa w JSW będzie wypłacona jedynie w wysokości 30 proc. należnego świadczenia. - Takie działanie jest nie do przyjęcia i stanowi próbę przerzucenia odpowiedzialności za błędy zarządcze na pracowników - podkreślają związkowcy.

- Przypominamy, że barbórka nie jest żadnym „uznaniowym gestem”, lecz elementem wynagrodzenia wypracowywanym przez pracowników przez cały rok, a nie – jak próbuje się sugerować – przez trzy i pół miesiąca. To górnicy i pracownicy JSW swoją codzienną pracą zapewniają Spółce funkcjonowanie, dlatego odbieranie im należnych świadczeń jest działaniem krzywdzącym i nieuczciwym.
Piszą Państwo: «musimy przekazać informację, która jest trudna zarówno dla Was, jak i dla nas jako Zarządu». Trudna jest ona przede wszystkim dla pracowników, bo to im odbieracie barbórkę — a nie sobie, pobierając wysokie wynagrodzenia z kontraktów menedżerskich, które nie zostały w żaden sposób ograniczone - argumentują związkowcy z "Solidarności" z JSW.

- Domagamy się natychmiastowego przedstawienia rzetelnych danych finansowych oraz konkretnego terminu wypłaty pełnej barbórki. Oczekujemy też pilnych rozmów z organizacjami związkowymi dotyczących realnych działań naprawczych — zamiast ograniczania świadczeń pracowniczych - alarmują przedstawiciele "S".

I dodają: ZOK NSZZ „Solidarność” JSW S.A. podejmie wszelkie przewidziane prawem środki, aby bronić praw pracowników i wyegzekwować należne wynagrodzenia.

JSW: Pozostała kwota nagrody barbórkowej trafi do górników po uzyskaniu przez spółkę wystarczających środków finansowych

Przypomnijmy, w czwartek, 27 listopada zarząd JSW poinformował o podjęciu decyzji o "częściowej realizacji wypłaty nagrody z okazji Dnia Górnika oraz ekwiwalentu barbórkowego za 2025 rok".

Wypłata zostanie zrealizowana 3 grudnia 2025 r. wszystkim uprawnionym pracownikom w wysokości 30 proc. należnych świadczeń (dla każdego pracownika wyliczonych indywidualnie). Kwota brutto nagrody wraz z ekwiwalentem do wypłaty na dzień 3 grudnia 2025 r. wyniesie około 100,79 mln zł. Wraz z szacunkowymi narzutami pracodawcy, koszt powyższej nagrody wraz z ekwiwalentem wyniesie około 127,31 mln zł.

Jak podała JSW, pozostała kwota naliczonych świadczeń zrealizowana zostanie niezwłocznie po uzyskaniu przez spółkę wystarczających środków finansowych zapewniających jej stabilizację bieżącej płynności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy mają gwarancję zatrudnienia. Kto trafił na kopalnię Budryk?

Lata 90. ubiegłego wieku w polskim górnictwie były równie gorące jak obecne. O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o kopalni Żory, która została postawiona w stan upadłości. W 30. numerze „Trybuny Górniczej” z 1 sierpnia 1996 r. rozmawialiśmy też z Jerzym Markowskim, ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO). 

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.