Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.16 PLN (+1.13%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.80 PLN (-0.07%)

ORLEN S.A.

129.18 PLN (+0.22%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.35 PLN (-1.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.39 PLN (-0.23%)

Enea S.A.

20.90 PLN (-0.76%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.20 PLN (+0.21%)

Złoto

5 193.35 USD (+0.68%)

Srebro

87.22 USD (+2.16%)

Ropa naftowa

96.30 USD (-0.60%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.15%)

Miedź

5.90 USD (+0.20%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.16 PLN (+1.13%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.80 PLN (-0.07%)

ORLEN S.A.

129.18 PLN (+0.22%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.35 PLN (-1.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.39 PLN (-0.23%)

Enea S.A.

20.90 PLN (-0.76%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.20 PLN (+0.21%)

Złoto

5 193.35 USD (+0.68%)

Srebro

87.22 USD (+2.16%)

Ropa naftowa

96.30 USD (-0.60%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.15%)

Miedź

5.90 USD (+0.20%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Solidarność postuluje pilne spotkanie z premierem ws. pomocy dla firm energochłonnych

fot: Maciej Dorosiński

Od października 2010 r. Szefem NSZZ Solidarność jest Piotr Duda

fot: Maciej Dorosiński

Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda postuluje pilne spotkane z premierem Mateuszem Morawieckim na temat pomocy dla firm energochłonnych. - Będę starał się doprowadzić w krótkim czasie do rozmów - zapowiedział w poniedziałek Piotr Duda.

Piotr Duda był pytany w Polskim Radio 24 o poniedziałkowe spotkanie związkowców z firm energochłonnych m.in. z wiceministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą.

- Po dzisiejszym spotkaniu widać, że potrzeba nie tylko decyzji merytorycznych, na które był przygotowany pan minister Buda i pani wiceminister klimatu, ale także decyzji politycznych. Dlatego jest potrzebne pilne spotkanie z panem premierem, by podjąć decyzję i nie dopuścić do tego, by tysiące pracowników zatrudnionych w firmach energochłonnych () zostało zwolnionych - powiedział szef NSZZ Solidarność.

Stwierdził, że ceny energii elektrycznej i gazu nie są rynkowe, a spekulacyjne. To samo, jeśli chodzi o emisję CO2 - dodał.

Zaznaczył, że wzrost kosztów jest tak duży, że produkcja w wielu branżach przestaje być opłacalna. Musimy zrobić wszystko, by te firmy uratować - akcentował.

Podkreślił, że w firmach energochłonnych zatrudnionych jest ponad milion pracowników. - Nie wyobrażam sobie, że nagle na rynek bezrobotnych wyjdzie tylu pracowników, którzy z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień, zostaną bez miejsca pracy - dodał.

Duda poinformował, że zaapelował, by jak tylko premier Mateusz Morawiecki wróci do kraju z Francji, gdzie przebywał z wizytą, zorganizować spotkanie.

- Będę próbował się skontaktować i doprowadzić do pilnego spotkania w sprawie zakładów energochłonnych, podmiotów którym trzeba pomóc, w pierwszej kolejności tych, których za miesiąc, dwa lub trzy może nie być - dodał.

Pytany o oczekiwania, przewodniczący NSZZ Solidarność, odparł, że propozycje są różne, ale środki, które mają być na to przeznaczone, czyli 5 miliardów zł są zupełnie niewystarczające.

- Na te środki musi być notyfikacja Komisji Europejskiej, a to wygląda różnie. Są wytyczne KE z marca br., że komisja wyraża zgodę, aby państwa UE podejmowały działania dotyczące osłony firm przed galopującymi cenami energii i gazy. Tylko tak - dostają zgodę Portugalczycy, Hiszpanie, Francuzi, Niemcy, a nie dostają Polacy, chociażby notyfikację dla obrony polskich hut szkła. Nie wiadomo dlaczego przyszła odmowna decyzja - wskazał.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rosomak podpisał umowę na dostawę platform pojazdowych systemu przeciwlotniczego

Siemianowicki Rosomak podpisał podpisał w środę 11 marca umowę z KIA Corporation na dostawę platform pojazdowych dla sytemu SAN - poinformowała spółka.

Decyzja MAE to działanie doraźne, bez znaczącego wpływu na ceny ropy

Według eksperta ds. energetyki Wojciecha Jakóbika skierowanie na rynek 400 mln baryłek ropy naftowej przez kraje Międzynarodowej Agencji Energetycznej, to działanie doraźne, które może przynieść “lekką ulgę“. W jego ocenie, uruchomienie rezerw nie ma znaczącego wpływu na światowe ceny ropy.

Ważna inwestycje PGG pozwoli na odtworzenie bazy zasobowej

W ruchu Chwałowice kopalni ROW realizowana jest ważna inwestycja pozwalająca m.in. na realizację zapisów Umowy Społecznej.

Zapasy gazu w magazynach UE wynoszą 29 proc., w Polsce - ok. 48 proc.

Zapasy gazu ziemnego w magazynach UE wynoszą 29,3 proc. wobec średniej 5-letniej na tę porę wynoszącej 42,7 proc. W magazynach znajduje się obecnie 334,43 TWh gazu - wynika z wyliczeń firmy Gas Infrastructure Europe.