Solidarność: ostatni apel w sprawie emerytur

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Zdaniem związkowców pracę w Bitronie może stracić ponad 100 osób

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność wezwała rząd premiera Donalda Tuska do wstrzymania zmian podnoszących wiek emerytalny i zaapelowała o powrót do stołu negocjacyjnego - czytamy w komunikacie opublikowanym przez górniczą Solidarność.

Związkowcy w przyjętym stanowisku postulują wprowadzenie reformy systemowej, poprzedzonej poważną dyskusją z partnerami społecznymi, zamiast "mechanicznego" podwyższenia wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę, bez uwzględnienia poziomu zatrudnienia i stopy bezrobocia, co może spowodować zapaść na rynku pracy ludzi młodych.

W przyjętym dokumencie KK podkreśla, że "jeśli do podobnych reform dochodziło w innych krajach europejskich, to były one wynikiem wielomiesięcznych, a nawet wieloletnich dyskusji. W Polsce poważnego dialogu na ten temat nie było, choć wprowadzane zmiany mają dotknąć niemal wszystkich obywateli".

Według "S", kluczowym elementem reformy powinna być strategia demograficzna państwa, która w ciągu 20-30 lat byłaby w stanie odwrócić niekorzystne trendy demograficzne (starzenie się społeczeństwa, coraz mniej osób w wieku produkcyjnym), będące jedną z istotnych przyczyn zapaści systemu emerytalnego.

Związek domaga się także podjęcia innych działań na rzecz uzdrowienia polskiego systemu emerytalnego, m.in. ujednolicenie i uzależnienie składek na ubezpieczenie społeczne od rzeczywistych dochodów, uszczelnienie systemu ubezpieczeń rolniczych, ustabilizowanie zatrudnienia ludzi młodych i stworzenia bezpiecznych warunków do pracy dla osób starszych oraz zwiększenie efektywności opieki zdrowotnej, w tym profilaktyki zorientowanej na wydłużenie zdolności do pracy.

- To najprawdopodobniej ostatni apel o dialog przed zaplanowaną na 30 marca ogólnopolską pikietą wsparcia dla związkowego wniosku referendalnego. Liczny udział w pikiecie zapowiedzieli górnicy z Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność, którym może grozić odebranie branżowych uprawnień emerytalnych, co sugeruje ostatnia informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - informuje związek.

Pełną treść stanowiska (zamieszczoną na stronie internetowej górniczej solidarności) publikujemy poniżej:

* * *

Stanowisko KK NSZZ "Solidarność"
ws. wieku emerytalnego

(20-03-2012 r.) Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wzywa Rząd RP do wstrzymania projektowanych zmian wydłużających ustawowy wiek uprawniający do przejścia na emeryturę i zrównujących ten wiek dla kobiet i mężczyzn i powrót do stołu negocjacyjnego.

Po raz kolejny stwierdzamy, ze mechaniczne podnoszenie wieku emerytalnego nie jest jakąkolwiek reformą systemu ubezpieczeń społecznych. Uważamy, że mieliśmy rację przeprowadzając inicjatywę referendum ogólnokrajowego w sprawie utrzymania dotychczasowego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Półtora miliona Polaków poparło tę inicjatywę.

"Solidarność" zwraca rządowi uwagę, że tego typu zmiany w krajach europejskich poprzedzano wielomiesięczną, a często wieloletnią dyskusją. W Niemczech trwała ona 2 lata. W Polsce próbuje się wprowadzić zmiany dotyczące wielu pokoleń zaledwie w dwa miesiące.

Zgodnie z przyjętą 16 lutego 2012 roku przez Komisję Europejską "Białej Księgi - Plan na rzecz adekwatnych, bezpiecznych i stabilnych emerytur", zmiany w systemach emerytalnych powinny być przeprowadzane w dialogu z partnerami społecznymi, a możliwość wydłużenia wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę musi być uzależnione od poziomu zatrudnienia i wielkości bezrobocia.

Komisja Krajowa uważa, że najważniejszym elementem reformy emerytalnej powinna być Narodowa Strategia Demograficzna, która w perspektywie 20-30 lat będzie w stanie odwrócić niekorzystne trendy demograficzne, będące jedną z istotnych przyczyn zapaści systemu emerytalnego. Niezbędnym jest także podjęcie działań na rzecz wydłużenia rzeczywistego wieku aktywności zawodowej i poniesienia zdrowotnych możliwości do wykonywania pracy osób w wieku około emerytalnym. Dlatego jeszcze raz wskazujemy, na konieczność:

• ujednolicenia i uzależnienia składek na ubezpieczenie społeczne od rzeczywistych dochodów
• stworzenia mechanizmów motywujących do wydłużenia aktywności zawodowej
• uszczelnienia systemu ubezpieczeń rolniczych
• ograniczenia patologii w samozatrudnieniu i stosowania umów śmieciowych
• zwiększenia efektywności służb publicznych i instytucji rynku pracy
• ustabilizowania zatrudnienia ludzi młodych i stworzenia bezpiecznych warunków do pracy dla osób starszych
• zwiększenia efektywności opieki zdrowotnej, w tym profilaktyki zorientowanej na wydłużenie zdolności do pracy
• rozbudowania systemu usług publicznych wspierających rynek pracy w zakresie bezpiecznego transportu, żłobków, przedszkoli, instytucjonalnej opieki nad ludźmi starszymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.