Solidarność: nie dla pakietu i umów śmieciowych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Kolorz tłumaczył dziennikarzom, że z faktu współpracy "S" z Solidarną Polską nie wynika polityczne poparcie związku dla tego ugrupowania...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Tradycyjnie z początkiem roku kierownictwo śląsko-dąbrowskiej Solidarności podjęło regionalnych dziennikarzy noworocznym śniadaniem. Nie ono było najważniejsze, ale informacje o najbliższych działaniach związku przekazane przez szefa Regionu, Dominika Kolorza.

Śląsko-dąbrowska Solidarność zamierza włączyć się w inicjatywę polityków Solidarnej Polski, zmierzającą do zawieszenia unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego. Do spotkania związkowców i polityków, na którym omówione zostaną szczegóły współdziałania, ma dojść 16 stycznia w Katowicach. Wiadomo na dziś (11 stycznia), że Solidarną Polskę reprezentować w tych rozmowach mają Ludwik Dorn, Arkadiusz Mularczyk i Mariusz Orion-Jędrysek.

- Będziemy chcieli wyjaśnić wątpliwości interpretacyjne dotyczące m.in. tego, czy zebranie miliona podpisów obliguje Komisję do referendum w tej sprawie, a jeśli tak - to czy powinno ono odbyć się w całej UE, czy w poszczególnych krajach członkowskich. Myślę, że nie mamy wielkich szans by wygrać takie referendum w całej Europie. Co innego w państwach członkowskich. Gdyby doszło do takiego referendum w Polsce i społeczeństwo opowiedziałoby się w nim za zmianą postanowień pakietu energetyczno-klimatycznego, to Komisja Europejska musiałby zgodnie z prawem wyjść naprzeciw takim oczekiwaniom - powiedział przewodniczący Kolorz.

Przypomnijmy, że celem akcji Solidarnej Polski jest zawieszenie pakietu klimatycznego. Mają oni ten sam cel, jaki prześwieca akcji "Nie dla TEGO pakietu" prowadzonej od ponad półrocza przez portal górniczy nettg.pl. Wprowadzenie w życie pakietu w obecnej treści oznacza wzrost kosztów prądu od 2013 r. nawet o 80 proc. Pakiet ma wejść w życie w państwach UE w 2013 r. Zakłada 20-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20 proc. oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. - cele te mają być osiągnięte do roku 2020. Polska ma prawo do bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, które jednak stopniowo będą redukowane i od 2020 r. również polskie elektrownie będą musiały kupować wszystkie uprawnienia do emisji na aukcjach.

Drugim nie mniej ważnym zadaniem, jakie stoi przed Solidarnością, są działania zmierzające do wyeliminowania z życia społeczno-gospodarczego tzw. umów śmieciowych, czyli zatrudniania na określony czas, umowę zlecenie, umowę o dzieło itp.

- Do końca pierwszego kwartału Solidarność przedstawi konkretne rozwiązania prawne zmierzające do poprawy tego stanu rzeczy w naszym prawie pracy. Ich autorami będą najwybitniejsi specjaliści w tej materii - podkreśla Dominik Kolorz.

Na koniec dodajmy, że śląsko-dąbrowska Solidarność zaangażowana jest, jak i pozostałe struktury Związku, w akcję zbierania podpisów ws. referendum o niezmienianie obecnie obowiązującego limitu wieku emerytalnego. Przez 10 dni (do 6 stycznia) zabrała 20 tys. głosów poparcia dla obecnie obowiązujących w tej mierze rozwiązań prawnych. By można było ogłosić referendum, trzeba zebrać pół miliona podpisów za jego rozpisaniem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.