Solidarność nadal walczy z rządową reformą emerytur

fot: ARC

Solidarność nie szczędzi krytyki wobec rządowego programu zmian w systemie emerytalnym

fot: ARC

NSZZ Solidarność rozpoczyna własną kampanię informacyjną o skutkach podniesienia wieku emerytalnego. W Centrum Prasowym Foksal w Warszawie, w poniedziałek 7 maja, podczas specjalnej konferencji prasowej pokazany zostanie premierowo spot kampanijny - "Żądamy prawdziwej reformy".

Podczas konferencji Piotr Duda, przewodniczący Solidarności powie, co związek zamierza czynić ws. rządowej reformy systemu emerytalnego. Wiadomo, że będą one miały długofalowy charakter - podkreśla Marek Lewandowski (rzecznik Piotra Dudy) - a ich celem jest "wyrzucenie rządowej pseudo reformy do kosza".

Solidarność zapowiada m.in.:
• miasteczko emerytalne,
• happening bezrobotnych,
• przekazanie rządowi własnych projektów ustaw.

W całym kraju regionalne struktury Związku prowadzą akcję Stop67 i publikują plakaty z wizerunkami posłów głosujących wbrew związkowym postulatom w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. Na stronie www.stop67.pl dla każdego parlamentarzysty zostało założone specjalne konto rejestrujące jego głosowania.

Związek nie zamierza powstrzymać się od protestów zapowiedzianych na czas Euro 2012. Przypomnijmy, że prezydent Komorowski postuluje o zawieszenie na czas mistrzostw Europy w piłce nożnej wszelakich masowych protestów.

- Gdyby prezydent Bronisław Komorowski nie okłamał nas w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego podczas swojej kampanii wyborczej, nie musiałby dzisiaj martwić się o ewentualne protesty w czasie Euro 2012. Jego apel, należy traktować jak ponury żart, a jego zachowanie w zestawieniu z wypowiedziami z kampanii wyborczej jako wyraz hipokryzji - mówił 2 maja rzecznik przewodniczącego Solidarności.

Nawiązywał on do obietnic Bronisław Komorowskiego z debaty przed wyborami prezydenckimi (28 czerwca 2010 r.), gdzie wyraził się, że "(...) w Polsce nie ma potrzeby podnoszenia wieku emerytalnego. - Można stworzyć możliwość wyboru - na przykład łącznie z wyższą emeryturą. Nic na siłę"...

79 proc. dorosłych Polaków jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego mężczyzn do 67 lat, a 86 proc. nie popiera podwyższenia wieku emerytalnego kobiet do 67 lat - wynika ostatniego (przeprowadzonego z końcem kwietnia) badania CBOS.

Za propozycją podniesieniu wieku emerytalnego mężczyzn do 67 lat opowiada się niespełna jedna piąta Polaków (18 proc.), a kobiet - tylko co dziewiąty respondent (11 proc.). Uzgodniony przez PO i PSL porozumienie w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego, jest w ocenie Polaków niezadowalający.

Dwie trzecie badanych (66 proc.) uważa, że w zbyt małym stopniu wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Z kolei 13 proc. respondentów sądzi, że zawarte porozumienie w zbyt małym stopniu uwzględnia potrzeby budżetu państwa, które wynikają ze starzenia się społeczeństwa. Tylko 11 proc. ankietowanych dobrze ocenia wypracowane przez koalicjantów rozwiązanie. Tak zwany kompromis w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego popiera zaledwie 19 proc. badanych, podczas gdy trzy czwarte (75 proc.) jest mu przeciwnych.

Pracę do 67. roku życia najczęściej planują osoby, dla których jest to odległa perspektywa, czyli respondenci mający 18-24 lata (60 proc.) oraz osoby w wieku 25-34 lat (50 proc.). Zdecydowanie najczęściej do 67. roku życia chcieliby pracować uczniowie i studenci (72 proc.).

Rząd chce od 2013 roku stopniowo zrównywać i podwyższać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.