Solidarność: już 700 tysięcy podpisów

fot: Bartłomiej Szopa

Obrady odbywać się będą w siedzibie zarządu regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ Solidarność

fot: Bartłomiej Szopa

Ponad 700 tysięcy osób poparło inicjatywę zwołania referendum w sprawie utrzymania obecnych rozwiązań emerytalnych, której inicjatorem jest NSZZ Solidarność - poinformowały portal górniczy nettg.pl służby prasowe zwiazku

- Akcja zbierania podpisów pod wnioskiem w tej sprawie będzie kontynuowana w kolejnych tygodniach. Jak mówi przewodniczący związku Piotr Duda, decyzja o rozpoczęciu zbierania podpisów była znakomitym posunięciem - czytamy w komunikacie związku.

- Solidarność świetnie odczytała społeczne nastroje w tej sprawie. Z liczy zebranych już podpisów, ale również z sygnałów, jakie z różnych stron napływają do naszego związku, widać olbrzymie poparcie dla tego pomysłu. To również świetna promocja dla naszego związku. Pokazujemy, że możemy być skuteczni nie tylko na barykadach, ale i umiejętnym korzystaniu z demokracji - zauważa szef Solidarności.

Duda podkreśla, że tak wielką liczbę podpisów udało się zebrać praktycznie w 3 tygodnie.

- Wprawdzie decyzję o rozpoczęciu akcji podjęliśmy 15 grudnia, ale ostatnie dni 2011 roku poświęcone były głównie na działania przygotowujące do właściwej zbiórki. Ta pełną parą ruszyła dopiero po Nowym Roku - zaznacza szef związku. Zebrane do tej pory podpisy trafią wkrótce do Sejmu. Związek nie przerwie jednak akcji. - W zbieranie podpisów zaangażowane są wciąż wszystkie struktury Solidarności oraz dziesiątki innych związków i organizacji, które poparły naszą akcję. Spodziewamy się więc, że ostateczna liczba podpisów będzie znacznie wyższa - zapowiada Piotr Duda.

W regionie śląsko-dąbrowskim liczba zebranych podpisów przekroczyła już 90 tysięcy. - To jest stan na 23 stycznia. Ciągle spływają do nas kolejne listy. W najbliższych dniach liczba ta powinna przekroczyć 100 tysięcy - mówi Justyna Latos, wiceprzewodnicząca i sekretarz zarządu regionu.

W regionie ruszyła kampania społeczna, mająca na celu zachęcenie mieszkańców aglomeracji śląskiej do składania podpisów pod wnioskiem o referendum. Na przystankach komunikacji miejskiej pojawiły się tzw. citylighty, a w autobusach oraz tramwajach plakaty promujące akcję Solidarności.

Decyzję o rozpoczęciu zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie utrzymania obecnych rozwiązań emerytalnych jednogłośnie podjęła 15 grudnia Komisja Krajowa NSZZ Solidarność. W specjalnym stanowisku związkowcy sprzeciwili się rządowym propozycjom. - Tak kluczowych zmian nie wolno wprowadzać w trybie pilnym, bez wcześniejszych konsultacji społecznych. (...) Naszą intencją jest oddanie tej kluczowej dla przyszłości wszystkich Polaków sprawy pod ich bezpośredni osąd. Referendum jest najbliższe idei demokracji bezpośredniej. Chcemy pozwolić Polakom skorzystać z tej formy - podkreślono w stanowisku Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.