Śląsko-dąbrowska Solidarność wystąpiła do akcjonariuszy Stellantis. Pyta o przyszłość fabryki

1768296911 fiat stellantis

fot: Stellantis, materiały prasowe

Stellantis w Tychach

fot: Stellantis, materiały prasowe

Śląsko-dąbrowska „Solidarność” zwróciła się do największych akcjonariuszy Stellantis o interwencję w sprawie sytuacji w fabryce koncernu w Tychach. Związkowcy domagają się przedstawienia jasnej, publicznej deklaracji dotyczącej planów koncernu wobec tyskiego zakładu na najbliższe lata. 12 stycznia pracodawca poinformował o zamiarze likwidacji trzeciej zmiany produkcyjnej. Pracę straci ok. 740 osób - poinformowała śląsko-dąbrowska "Solidarność".

W wystąpieniu wysłanym 19 stycznia członkowie prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” wskazali, że rzeczywista skala zwolnień związana z likwidacją trzeciej zmiany w tyskiej fabryce może być znacznie większa. – Stellantis w Tychach nie funkcjonuje w oderwaniu od otoczenia gospodarczego. Zakład ten współpracuje obecnie z 58 firmami kooperującymi, które są bezpośrednio uzależnione od skali produkcji w Tychach. Likwidacja trzeciej zmiany nieuchronnie doprowadzi do redukcji zatrudnienia również w tych przedsiębiorstwach. W efekcie mówimy już nie o około 740 miejscach pracy zagrożonych bezpośrednio w fabryce, lecz o kilku tysiącach miejsc pracy w całym regionie – czytamy w liście.

Wystąpienie śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” zostało przesłane największym akcjonariuszom koncernu Stellantis. Chodzi o holding Exor N.V. należący do włoskiej rodziny Agnelli, Établissements Peugeot Frères, podmiot kontrolowany przez spadkobierców rodziny Peugeot, spółkę Bpifrance Participations SA należącą do publicznego banku inwestycyjnego Bpifrance oraz fundusz inwestycyjny BlackRock.

12 stycznia pracodawca poinformował związki zawodowe o likwidacji trzeciej zmiany produkcyjnej w Tyskiej fabryce Stellantis od marca. W wyniku cięć pracę straci 740 osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A-

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A- i jednocześnie utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podało w piątek Ministerstwo Finansów. Fitch spodziewa się, że deficyt finansów publicznych w 2027 r. wyniesie 6,7 proc. a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc.

Hossa na warszawskim parkiecie przyciąga inwestorów

Hossa na warszawskiej giełdzie sprzyja zainteresowaniu inwestowaniem, co widać w rosnącej liczbie rachunków maklerskich - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekspertów Osobiste Konta Inwestycyjne, które zaczną działać od 1 stycznia 2027 r., pojawią się w korzystnym dla rynku momencie.

Wielkie mycie tunelu pod rondem w Katowicach. Ściany odzyskują pierwotną biel

Ponad 3 tys. metrów bieżących ścian tunelu pod rondem w Katowicach zostanie dokładnie wyczyszczonych. To największe prace utrzymaniowe w obiekcie od ponad 20 lat. Choć roboty nadal trwają, efekty są już widoczne — szare dotąd ściany odzyskują swoją pierwotną biel.

Mniej L4, ale dłuższa absencja. ZUS podsumowuje pierwsze półrocze 2026 roku

W pierwszym półroczu 2026 roku Polacy rzadziej sięgali po zwolnienia lekarskie, ale gdy już na nie przechodzili, to na dłużej. ZUS zarejestrował 14,1 mln e‑ZLA (spadek o 2,7% rok do roku), które przełożyły się na 147,7 mln dni absencji (spadek o 0,3% r/r).