Śląskie: zwolnienia grupowe najmniejsze od lat

fot: Andrzej Bęben/ARC

Wieści z rynku pracy są dla młodych Europejczyków bezlitosne: pracy nie ma co czwarta osoba w wieku 15-24 lata i co piąty absolwent szkoły wyższej.

fot: Andrzej Bęben/ARC

W ubiegłym roku skala zwolnień grupowych w woj. śląskim była najmniejsza od wielu lat; w tej formie pracę straciło ponad 1,7 tys. osób - prawie siedmiokrotnie mniej niż dwa lata wcześniej i ok. 30 proc. mniej niż przed rokiem. Prognozy ekspertów na 2016 rok są optymistyczne.

Według przedstawicieli urzędów pracy znaczące zmniejszenie skali zwolnień grupowych to jeden z elementów potwierdzających stabilizację i ożywienie na regionalnym rynku pracy w ubiegłym roku.

- W 2015 roku pracodawcy zdecydowanie częściej zatrudniali pracowników niż ich zwalniali. Świadczyła o tym również stale rosnąca ilość ofert pracy, i to nie tylko tej sezonowej - powiedział we wtorek (19 stycznia) rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Arkadiusz Kaczor.

W 2011 r. w formie zwolnień grupowych pracę straciło w woj. śląskim niespełna 4,9 tys. osób. Rok później liczba ta wzrosła blisko dwukrotnie, przekraczając 8,3 tys. W 2013 r. pracodawcy zwolnili aż 11,7 tys. osób. Znaczącą poprawę sytuacji przyniósł rok 2014, kiedy liczba zwolnionych grupowo pracowników nie przekroczyła 2,5 tys. W 2015 r. było to dokładnie 1736 osób.

Prognozy na 2016 r. są pod tym względem optymistyczne, choć na razie trudno o precyzyjne szacunki.

- Rynek pracy jest tak dynamiczny i zależny od wielu czynników społeczno-gospodarczych, że trudno przewidywać, jak będzie on wyglądał w nadchodzących miesiącach. Sądząc jednak po tym, że w minionym roku stopa bezrobocia w regionie nie ulegała wahaniom sezonowym, jak miało to miejsce w latach ubiegłych, mamy podstawy do optymizmu - wyjaśnił rzecznik.

Wielkość faktycznie dokonanych zwolnień grupowych z reguły różni się od wielkości zwolnień planowanych, które pracodawcy anonsują w urzędach pracy. W ubiegłym roku zgłoszono chęć zwolnienia 2094 osób, a realnie pracę straciło niespełna 360 osób mniej. W 2014 r. różnica między zwolnieniami zgłoszonymi a faktycznie dokonanymi była jeszcze większa - anonsowano zwolnienie ponad 5,5 tys. pracowników, a zwolniono niespełna 2,5 tys.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.