Śląskie: wyremontują brakujący odcinek drogi nr 11

Jeden z niewielu nierównych dotąd jeszcze odcinków drogi krajowej nr 11 w woj. śląskim zamierza wyremontować katowicki oddział GDDKiA. Chodzi o ponad 7 km drogi między miejscowościami Tworóg i Kokotek. Prace powinny zakończyć się jesienią 2015 r.

Droga krajowa nr 11 to główna arteria łącząca aglomerację katowicką m.in. z Poznaniem i Kołobrzegiem. W woj. śląskim wiedzie z Bytomia, przez Tarnowskie Góry i Lubliniec w kierunku Olesna i Kluczborka w woj. opolskim. W poprzednich latach wyremontowano znaczną jej część w regionie, poprawiając m.in. parametry nośności.

Koleiny pozostawały dotąd jednak między Tworogiem i Kokotkiem na odcinku Tarnowskie Góry-Lubliniec. W Kokotku znajduje się m.in. popularny staw, a wokół niego ośrodki i działki rekreacyjne. Pobliskie lasy są przez mieszkańców regionu kojarzone jako dobre miejsce na grzyby. Jednym z czynników zniechęcających do wyjazdów w tę część regionu była właśnie nierówna i wąska droga.

Na początku roku katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na wyremontowanie odcinka Tworóg-Kokotek, szacując koszt robót na 31,2 mln zł brutto. We wtorek poinformował o otwarciu ofert w przetargu. Najtańszą z siedmiu propozycji - na 25,4 mln zł brutto - złożyła częstochowska firma Drog-Bud.

Jak przekazali we wtorek urzędnicy katowickiego oddziału GDDKiA, obecnie sprawdzają dokumenty złożone przez potencjalnych wykonawców. Choć na razie nie wiadomo, kiedy będzie możliwe podpisanie umowy, oszacowali, że czas remontu wyniesie 17 miesięcy (wraz z okresem zimowym). W specyfikacji przetargowej termin zakończenia prac określono na 30 listopada 2015 r.

Remont tego odcinka drogi nr 11 obejmie przebudowę konstrukcji jezdni, skrzyżowań, chodników, zjazdów, obiektów inżynierskich, odwodnienia drogi, a także przebudowę lub zabezpieczenie kolidującego uzbrojenia terenu.

Droga zostanie dostosowana do standardowych obciążeń, ujednolicona zostanie szerokość jej jezdni i poboczy. Pod kątem bezpieczeństwa ruchu przebudowane zostaną istniejące chodniki, zatoczki autobusowe, skrzyżowania i sygnalizacja dla pieszych. Prace obejmą też kilka mostów oraz przepusty pod drogą. Wokół uporządkowana zostanie zieleń.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.