Śląskie: wojewoda apeluje o kontrole pożarowe składowisk odpadów

1528547956 zebranie wicew sluw

fot: Śląski Urząd Wojewódzki

W piątek zwołano w Katowicach Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w sprawie podpaleń składowisk odpadów i nielegalnego obrotu odpadami w regionie

fot: Śląski Urząd Wojewódzki

Wojewoda śląski na początku przyszłego tygodnia skieruje do samorządów gminnych i powiatowych województwa swój apel o przeprowadzenie kontroli składowisk odpadów pod kątem zagrożenia pożarowego oraz aby na bieżąco reagowali w przypadku nielegalnego składowania.

Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz zwołał w piątek rano, 8 czerwca, posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone ocenie zagrożeń związanych z narastającą na terenie całego kraju falą pożarów wysypisk oraz magazynów składowania odpadów. W ostatnich dniach podobne pożary wybuchały także w Śląskiem.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Tylko w tym roku strażacy odnotowali 23 pożary na składowiskach śmieci w województwie. Aż czterokrotnie doszło do takich zdarzeń w Jastrzębiu – Zdroju, w ostatnich dniach zaś płonęły odpady w Piekarach Śl., Zabrzu i Bytomiu. Jak tłumaczyli inspektorzy ochrony środowiska,  w województwie funkcjonuje 19 składowisk śmieci, pozostałe zaś to magazyny do przechowywania odpadów i to tam najczęściej dochodzi do  pożarów.

- Kluczowa jest tutaj aktualna i pogłębiona ocena stanu składowisk oraz ciągły monitoring zagrożeń – wskazywał wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Zgodnie bowiem z prawem samorządy mają kompetencje do kontrolowania wysypisk, które znajdują się na terenie ich gmin.

– Mamy nadzieję, że prezydenci, burmistrzowie i wójtowie pomogą nam w ustalaniu sytuacji dotyczącej wysypisk. Muszą wiedzieć, jakie zagrożenie może wystąpić na ich terenie i z czym mogą mieć do czynienia – mówił Tadeusz Sadowski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Katowicach.  

Dlatego też właśnie do włodarzy gmin i powiatów na początku przyszłego tygodnia wojewoda śląski wyjdzie z apelem, aby przeprowadzili kontrole składowisk pod kątem zagrożenia pożarowego oraz na bieżąco reagowali w przypadku nielegalnego składowania.

Nacisk zostanie również położony na inwentaryzację miejsc potencjalnie niebezpiecznych, w których znajdują się instalacje przetwarzania odpadów.

- Po otrzymaniu od samorządów informacji będziemy mogli przygotować mapę takich miejsc, co ułatwi ich kontrolowanie – podsumował wicewojewoda Jan Chrząszcz. Zwrócił się także do Inspektoratu Transportu Drogowego o wzmożoną czujność jeśli chodzi o transport śmieci.

Jak zapowiedział Rafał Kasprzyk z katowickiej ITD, od 4 czerwca do 8 lipca na śląskich drogach trwa akcja „Demeter” prowadzona właśnie pod kątem kontroli samochodów ciężarowych przewożących materiały niebezpieczne i odpady.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.