Śląskie: władze województwa planują wydać 2 mld zł

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Chełstowski przypomniał, że w ramach Programu dla Śląska dostępne jest także 270 mln zł na termomodernizację, co wraz ze środkami na instalacje OZE oznacza w sumie ok. 430 mln zł na działania służące walce ze smogiem

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął budżet województwa na 2020 rok. Planowane wydatki mają wynieść ok. 2 mld zł - poinformowały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego. 

- Prawie 2 mld zł w przyszłorocznym budżecie województwa śląskiego to rekordowa kwota. Jest to efekt m.in. dobrej sytuacji gospodarczej w kraju, którą odczuwamy także na poziomie regionu. Jako jedno z dwóch województw, obok małopolskiego, notujemy 20 procentowy wzrost w wydatkach. Największą część budżetu stanowią środki na transport i komunikację – to kręgosłup rozwoju regionu. Tak jak obiecywałem, zwiększamy środki na kulturę, ponieważ ta dziedzina wymaga nakładów, a także na ochronę zdrowia, gdzie spora część to środki na inwestycje w nasze szpitale. Istotny wpływ na kształt budżetu, podobnie jak w latach ubiegłych, stanowią środki europejskie. Budżet daje gwarancję, że w najbliższych latach będziemy dalej dynamicznie rozwijać województwo z korzyścią dla mieszkańców - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Wydatki w przyszłorocznym budżecie mają wynieść 1,954 mld zł, dochody natomiast 1,823 mld zł. Budżet mają zrównoważyć przychody w kwocie 243,2 mln zł. Mają być one pokryte głównie kredytem bankowym w wysokości ok. 196,7 mln zł.

W 2020 r. największe środki finansowe zostaną przeznaczone na transport i łączność (ok. 834 mln zł), kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (199,5 mln zł), oświatę i wychowanie (115,5 mln zł), edukacyjną opiekę wychowawczą (175,4 mln zł), kulturę fizyczną (37,3 mln zł) oraz ochronę zdrowia (ok. 88,2 mln zł).

Na organizację pasażerskich przewozów kolejowych przez Koleje Śląskie i Przewozy Regionalne w 2020 r. Województwo Śląskie planuje przeznaczyć ok. 194,9 mln zł. W kwocie tej 1,2 mln zł pochodzi z miast Rybnika i Wodzisławia Śląskiego, 6 mln zł z Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii oraz 5,7 mln zł z Funduszu Kolejowego na remont taboru.

Na inwestycje na drogach wojewódzkich realizowanych przez ZDW zarezerwowano w budżecie ok. 446,8 mln zł. Ponad 322,9 mln zł (w tym 212,8 mln zł środków unijnych) przeznaczono na realizację działania 6.1 Drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne w ramach RPO WSL na lata 2014-2020.

W ochronie zdrowia budżet na inwestycje wynosi łącznie 38,5 mln zł. Największe kwoty przeznaczono m.in. dla jednostek (w tym dla podmiotów leczniczych Województwa Śląskiego 32,6 mln zł, w ramach konkursu dla podmiotów leczniczych w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i zwalczania narkomanii 2,9 mln zł oraz na pomoc finansową dla Powiatu Cieszyńskiego 3 mln zł). 

W przyszłorocznym budżecie województwa zauważalny jest wzrost środków na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. W roku bieżącym plan na koniec września wyniósł 189 mln zł, przyszłoroczny budżet zakłada 199,5 mln zł. W tej kwocie 1,4 mln zł to środki na wsparcie zadań bieżących realizowanych przez jednostki inne niż wojewódzkie, m.in. otwarty konkurs ofert na zadania publiczne w dziedzinie kultury oraz ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego (500 tys. zł), otwarty konkurs ofert na zadania publiczne w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa przemysłowego (400 tys. zł). Na organizacje obchodów 100 Rocznicy Powstań Śląskich przewidziano 2 mln zł, na organizację i funkcjonowanie Panteonu Górnośląskiego zaplanowano 1 mln zł.

Jedną z największych inwestycji, na którą zapisano środki w budżecie województwa śląskiego jest projekt przebudowy Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Na modernizację i rozbudowę tego obiektu przeznaczono 131 mln zł.

W przyszłorocznym budżecie przewidziano 1 mln zł dotacji celowych na zapewnienie bezpieczeństwa w górach i na wodzie przez jednostki ratownictwa, a także 3 mln zł na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych. W rezerwie celowej budżetu województwa śląskiego zaplanowano też środki w wysokości 10 mln zł, na sfinansowanie zadań wybranych w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego oraz zarezerwowano 3 mln zł na Marszałkowski Konkurs „Inicjatywa Sołecka”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.