Śląskie: Świętochłowice zamówiły przebudowę ul. Przemysłowej

fot: Andrzej Bęben/ARC

Wiele wskazuje na to, że obowiązkowe e-myto obejmie wszystkie zbudowane przez GDDKiA autostrady najwcześniej na przełomie 2018 i 2019 r.

fot: Andrzej Bęben/ARC

Wartą ok. 9,5 mln zł umowę na przebudowę ul. Przemysłowej w Świętochłowicach, która ma udostępnić tereny inwestycyjne w północnej dzielnicy miasta - Lipinach, podpisali w czwartek lokalni samorządowcy. Powstanie też częściowe połączenie drogi z przelotową Drogową Trasą Średnicową.

Jak podało w czwartek biuro prasowe świętochłowickiego magistratu, będzie to jedna z największych miejskich inwestycji drogowych ostatnich lat. Dzięki niej za półtora roku odciążony zostanie ruch w północnej części ul. Bytomskiej, wiodącej od DTŚ w kierunku Bytomia; zostaną też odblokowane tereny inwestycyjne, które dziś są nieużytkami.

Miejscowy magistrat przekonuje, że nowy zjazd z DTŚ na ul. Przemysłową już przyciąga uwagę inwestorów. Otwarcie zjazdu gwarantuje wzrost zainteresowania potencjalnych inwestorów terenami znajdującymi się w zachodniej części Świętochłowic - ocenił cytowany w informacji prezydent miasta Daniel Beger.

To z kolei będzie prowadzić do wzrostu wpływów z podatków, a także uruchomienia wielu nowych, atrakcyjnych miejsc pracy dla mieszkańców naszego miasta - podkreślił Beger.

Inwestycję, zamówioną w trybie projektuj i buduj w przeprowadzonym od początku marca przetargu, realizować będzie w terminie 18 miesięcy spółka Drogopol-ZW. Wpłynęły cztery oferty (jedna została odrzucona); Drogopol zaproponował cenę nieco ponad 9,5 mln zł brutto, pozostali oferenci - ceny do 10,9 mln zł brutto.

Inwestycja zmagającego się z problemami finansowymi samorządu Świętochłowic ma w całości zostać sfinansowana ze środków zewnętrznych. 14 mln zł miasto otrzymało na nią w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych, natomiast ponad 10 mln zł - z tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (dawniej Fundusz Dróg Samorządowy).

Jak poinformował PAP rzecznik świętochłowickiego magistratu Patryk Kosela, ze względu na znacznie niższe niż spodziewano się ceny uzyskane w przetargu, miasto będzie teraz zabiegać o przekierowanie części pozyskanych dotacji na inne inwestycje drogowe.

Inwestycja dotycząca ul. Przemysłowej obejmuje rozbudowę całego liczącego ok. 1,2 km ul jej przebiegu od skrzyżowania z ul. Mickiewicza w Lipinach do estakady, którą DTŚ (droga wojewódzka nr 902) wiedzie ponad linią kolejową Gliwice-Katowice. Ul. Przemysłowa zostanie skomunikowana łącznicą i zjazdem/wjazdem z północną jezdnią DTŚ (wiodącą w stronę Rudy Śląskiej, Zabrza i Gliwic).

Na rondzie między łącznicą i ul. Przemysłową przewidziano m.in. wlot do jezdni, która w przyszłości ma prowadzić pod estakadą DTŚ do planowanej łącznicy z południową jezdnią tej przelotowej trasy (na Chorzów i Katowice).

Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ) z Katowic do Gliwic to największa inwestycja zrealizowana w ostatnim dwudziestoleciu przez śląskie samorządy i najważniejsza - obok odcinka autostrady A4 - arteria drogowa w Górnośląsko-Zagłębiowskiej-Metropolii; wytyczona w pobliżu centrów miast obsługuje ruch lokalny. Uzupełnia tym samym równoległą autostradę A4, przeznaczoną dla tranzytu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.