Śląskie: skuteczna walka o czyste powietrze

fot: Krystian Krawczyk

Palenie w domowych piecach i lokalnych kotłowniach śmieci i niskiej jakości węgla, może zwiększać ryzyko wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych

fot: Krystian Krawczyk

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wielokrotnie alarmował już o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą zjawisko niskiej emisji, czyli następstwo palenia w domowych piecach i lokalnych kotłowniach śmieci i niskiej jakości węgla.

Siłą rzeczy, zjawisko to występuje głównie jesienią i zimą, czyli w okresie, w który właściwie dopiero wchodzimy, a przypomnijmy, że już na początki roku WFOŚiGW informował, że zjawisko to może powodować "ryzyko wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych".

Doświadczenia Funduszu w wykorzystaniu instrumentów finansowych dla obniżenia niskiej emisji, były jednym z głównych tematów samorządowej konferencji poświęconej zagospodarowaniu w regionie unijnych środków w nowej perspektywie finansowej UE, która odbyła się pod koniec listopada w Katowicach. Udział w niej wzięli m.in Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, Adam Matusiewicz - Marszałek Województwa Śląskiego i Dariusz Lubera - Prezes Zarządu TAURON Polska Energia SA.

- Jak podkreślali prelegenci, jednym z trzech głównych priorytetów wskazywanych przez Unię Europejską w Strategii Europa 2020 jest wspieranie gospodarki efektywniej korzystającej z zasobów, bardziej przyjaznej środowisku i bardziej konkurencyjnej - informuje biuro prasowe WFOŚiGW.

Zasadniczym zadaniem w woj. śląskim dla programów wspieranych ze środków europejskich jest ograniczanie niskiej emisji i ochrona atmosfery. Na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 ramach przeznaczono 4 proc. wartości całego programu czyli ponad 60 mln złotych.

- W Polsce od 20 lat funkcjonuje, w oparciu o wojewódzkie fundusze i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, unikatowy w skali europejskiej system finansowania przedsięwzięć służących środowisku. Poprzez preferencyjne pożyczki, umorzenia i dotacje zapewnia on uzyskanie efektu tzw. dźwigni finansowej pozwalającej na kilkakrotne pomnożenie środków wydawanych na ochronę środowiska. Teraz wszystko w skazuje na to, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej taki model będzie preferowany - stwierdza Gabriela Lenartowicz - prezes WFOŚiGW.

Prezentując efekty zadań dofinansowanych przez WFOŚiGW, w ciągu ostatnich czterech lat, prezes Funduszu poinformowała, że na ochronę atmosfery wydano już ponad 1 miliard zł. Środki te przeznaczono m.in na budowę i modernizacje źródeł ciepła, likwidację lokalnych źródeł i podłączenie obiektów do sieci cieplnej, budowę i wdrażanie odnawialnych źródeł energii, realizacje obszarowych programów ograniczania niskiej emisji oraz termomodernizację budynków.

- Tylko dzięki dofinansowaniu termomodernizacji obiektów udało się od 2007 roku zaoszczędzić w województwie śląskim rocznie 1 miliard 200 mln GJ, co pozwoliło uniknąć spalania ok.66 300 ton węgla. Tyle ile pomieściłoby się w 1 660 wagonach kolejowych. Produkcja energii elektrycznej wytworzona dzięki wsparciu Funduszu w wysokości 23 500 MWh rocznie, pozwala na zaspokojenie potrzeb na energię elektryczną dla 9 tys.400 domów jednorodzinnych lub potrzeb komunalnych dla 50 tys. mieszkańców - informuje WFOŚiGW.

Najefektywniejszym w zakresie walki z niską emisją jest dofinansowany przez Fundusz obszarowy program, który osiem lat temu został zainicjowany w Katowicach.

- Pozwala on wykorzystać preferencyjną pożyczkę dla gminy na dotacje dla indywidualnego gospodarstw domowych na wymianę przestarzałych pieców na ekologiczne. Na ten cel do tej pory wydano ze środków Funduszu ponad 127 mln złotych wymieniając w 72 gminach ponad 12 tys. starych kotłowni - informuje biuro prasowe WFOŚiGW.

Zdaniem prezes Lenartowicz, tego rodzaju efekty w skali regionu byłyby o wiele większe, a tym samym skuteczniejsze, gdyby połączyć różne źródła dofinansowania ochrony środowiska w jednolity i spójny system wspierania inwestycji służących ograniczeniu niskiej emisji.

W galerii: Przykład tego, jak spalanie niskiej jakości paliw w domowych piecach wpływa na śląski krajobraz (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie.